Czas na kolejowy dokument

Kolejowe filmy, animacje, teledyski, wizualizacje

Czas na kolejowy dokument

Postprzez admin » 20 Sie 2011, 14:35

//posty przywrócone z pierwszego/uszkodzonego forum PKP-Jazdy

2010-11-08, 18:54:50 cluzo napisał(a):Budowa i rozwój kolei żelaznych zmieniły bieg historii. Wpłynęły na losy całych społeczeństw i życie poszczególnych ludzi. Nic więc dziwnego, że dokumentaliści lubią przyglądać się kolejom naszego życia.

Dworzec
reż. Krzysztof Kieślowski (1980r.)

Warszawski Dworzec Centralny - PRL w pigułce. Szarzy, zmęczeni ludzie, gierkowska propaganda płynąca z głośników, przepisy "wygodne" dla wszystkich z wyjątkiem pasażerów, pociągi opóźnione z zasady. No i kamera, śledząca każdy ruch...
Rozdźwięk pomiędzy propagandowym a rzeczywistym obrazem warszawskiego Dworca Centralnego, sztandarowej inwestycji gierkowskiej dekady.
>>> Dworzec (cz.1)
>>> Dworzec (cz.2)

Zderzenie czołowe
reż. Marcel Łoziński (1975r.)

Image
Dyplomowy film Marcela Łozińskiego, klasyk polskiego dokumentu.
Opowieść o wieloletniej cieżkeij pracy kolejarza, który pół roku przed przejściem na emeryturę spowodował wypadek, co przekreśliło wszystkie jego dotychczasowe zawodowe zasługi.
>>> Zderzenie czołowe

89 mm do Europy
reż. Marcel Łoziński (1993r.)

Image
Nominowany do Oskara, nagradzany na wielu festiwalach film Marcela Łozińskiego. Tytułowe osiemdziesiąt dziewięć milimetrów to różnica pomiędzy szerokością torów w Europie a tych w byłym ZSRR.
Brześć - granica między Polską a byłym Związkiem Radzieckim. Tu kończą się europejskie tory kolejowe, dalej biegną szersze. Aby przez to miejsce codziennie mogło przejechać kilkadziesiąt pociągów międzynarodowych, białoruscy robotnicy muszą każdego dnia wymienić kilka tysięcy kół pod wagonami. Marcel Łoziński w tym krótkim, doskonale sfilmowanym i zmontowanym czarno-białym dokumencie, bardzo subtelnie pokazuje, że milimetry te wyznaczają granicę dwóch światów
>>> 89 mm od Europy

Egzekutorzy
Film zrealizowany przez TVP w 2006r. Ukazuje problem wypadków na kolei. Przedstawia walkę z samym sobą maszynistów, którzy przeżyli tragedię - pod kołami ich pociągu zginęli ludzie.
>>> Egzekutorzy (cz.1)
>>> Egzekutorzy (cz.2)


2011-03-13, 12:28:57 Damiaan3 napisał(a):Proszę bardzo. Cały profil jest w dokumentach, poelcam.
http://www.youtube.com/user/PoathArchives
admin
Administrator
 
Posty: 93
Rejestracja: 18 Sie 2011, 16:56

Bocznica

Postprzez cluzo » 03 Lut 2012, 09:57

Bocznica
Scenariusz i reżyseria: Anna Kazejak
Produkcja: Polska, 2009
Czas trwania: 46 min


Image >>> Zobacz film na YT

Na bocznicy kolejowej na Półwyspie Helskim stoi rząd wagonów mocno już nadgryzionych zębem czasu, ale wciąż nadających się do użytku. I to użytku bardzo specyficznego: w wagonach od wielu lat organizowane są bowiem wczasy wagonowe. Tę formę wypoczynku wybiera niemałe grono ludzi: decydują się na nią, ze względu na niewysoki koszt takiego urlopu, przeważnie osoby niezbyt zamożne, ale także pasjonaci kolejnictwa i pracownicy kolei z rodzinami. Dla nich turkot przejeżdżających niedaleko pociągów i widok trakcji kolejowej jest codziennością, bez której ? jak się wydaje ? nie potrafią się obyć nawet na urlopie.
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Piotr Anderszewski. Podróżujący fortepian

Postprzez cluzo » 02 Paź 2012, 19:55

Piotr Anderszewski - "Podróżujący fortepian"
("Voyageur Intranquille"/"Unquiet traveller")
Reżyseria: Bruno Monsaingeon
Produkcja: Polska, Francja, 2008
Czas trwania: 84 min


Image

Na wstępie zaznaczę, że nie jest to film stricte o pociągach, choć jest oczywiście filmem drogi (rzecz jasna żelaznej). Bohaterami filmu są, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, Piotr Anderszewski oraz jego życiowa pasja muzyka, o której sam mistrz wiele opowiada, którą objaśnia i niesamowicie interpretuje.
Dokument jest obrazem kulisów europejskiego tournee Anderszewskiego, który podróżuje na kolejne koncerty w wynajętym wagonie, podłączanym do różnych pociągów. W specjalnym wagonie maestro podstawowym sprzętem jest oczywiście fortepian.
Miłośnicy pociągów znajdą w tym filmie wiele ciekawych kolejowych klimatów - ujęcia z kabiny loka, piękne krajobrazy za oknami, czy nietypowe wyposażenie salonki Anderszewskiego. Dla melomanów zaś film ten będzie daleką podróżą w świat muzyki...
Polecam.

Przeczytaj więcej o filmie na: wyborcza.pl oraz filmpolski.pl

Zobacz film na YT: Część 1/6 Część 2/6 Część 3/6 Część 4/6 Część 5/6 Część 6/6
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 05 Paź 2012, 16:23

Bieszczadzka Kolejka Leśna - Podróż Sentymentalna
Scenariusz i reżyseria: Jacek Frankowski
Produkcja: Polska, 2007
Czas trwania: 24 min


Image >>> Zobacz film na YT

Film opowiada o losach kolejki wąskotorowej, która powstała w końcu XIX wieku w Bieszczadach. Przez ponad 100 lat służyła leśnikom oraz miejscowej ludności. W bogatej historii BKL zdarzały się momenty lepsze i gorsze, gdy kolejka nie wyjeżdżała na trasę. Dzisiaj ten unikatowy środek lokomocji cieszy się dużą popularnością. Każdego roku z podróży bieszczadzką kolejką korzysta rzesza turystów i to nie tylko z Polski. Poza przybliżeniem historii BKL film opowiada również o samych Bieszczadach, o ludziach i bogatej, dzikiej jeszcze przyrodzie. Muzyka zespołu Stare Dobre Małżeństwo oraz grupy Czeremszyna dopełnia klimat tego niezwykłego miejsca.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

National Geographic & Discovery Channel

Postprzez cluzo » 11 Sty 2013, 18:20

Wielkie Konstrukcje - Ekstremalna Linia Kolejowa
Wybierzemy się do Tybetu, gdzie znajduje się najwyżej położona kolej na świecie - Qinghai-Tybet. Budowa tej 1000-kilomerowej trasy stanowiła nie lada wyzwanie dla inżynierów. Budowało ją 140,000 pracowników przez 5 lat.

Niesamowite Maszyny - Superpociągi - katastrofy kolejowe na świecie
Współczesna rola kolei na świecie i największe katastrofy kolejowe ostatnich lat.

Inżynieria Ekstremalna - Amerykańskie metro
Nowojorskie metro jest najdłuższą linią metra na świecie. Liczy 468 stacji i przewozi dziennie około 4 milionów ludzi. Niestety, po dekadach zaniedbań dziś nowojorskie metro chyli się ku upadkowi. Dlatego planowany jest remont generalny kolei podziemnej w Nowym Jorku. Ma on przekształcić metro oraz podmiejską kolej w najnowocześniejszy na świecie system przewozu ludzi. Oczywiście jeśli wszystko uda się tak, jak to jest zaplanowane. Inżynierowie budowlani zastanawiają się teraz, jak zrealizować ogromny projekt bez konieczności zamykania metra dla ludności.

Niesamowite maszyny - koleje wczoraj i dziś
Ciekawostki kolejowe z całego świata m.in. Kolej Transandyjska której projektantem i budowniczym jest Ernest Malinowski - najwyżej położonej linii kolejowej na świecie a pociągi pasażerskie wyposażone są w aparaty tlenowe czy Największa lokomotywa na świecie mająca 36 metrów długości i ważąca 500 ton

Tuż przed tragedią - Pożar na stacji metra Kings Cross
Dnia 18 listopada 1987 roku w londyńskim metrze Kings Cross miała miejsce tragedia. W godzinach szczytu, na wyjątkowo zatłoczonej stacji, ktoś wyrzucił jeszcze tlącą się zapałkę. Wybuchł pożar, w którym śmierć poniosło 31 osób.

Tuż przed tragedią - Katastrofa kolejowa w Paryżu
W czerwcu 1988 roku pociąg widmo uderzył w pełen pasażerów podmiejski pociąg stojący na jednej z paryskich stacji. W wypadku zginęło 56 osób. Była to największa katastrofa kolejowa w historii Francji.

Tuż przed tragedią - Katastrofa kolejowa pod Londynem
5 września 1999 roku pociąg ekspresowy jadący do Londynu zderzył się z pociągiem podmiejskim. W wypadku zginęły trzydzieści dwie osoby.

Rozkład na czynniki pierwsze - Wrak pociągu
Linie kolejowe są niczym szkielet amerykańskiego przemysłu. Niemal 280 tysięcy mil szyn przecina kraj. Co roku kolej przewozi miliardy ton towarów. Nic jednak nie trwa wiecznie - dotyczy to także dwóch ważących ponad 180 ton każda, lokomotyw. Nie są już tak wydajne, jak niegdyś, zostaną więc przeznaczone na złom. Wszystko, co da się ponownie wykorzystać, trzeba będzie wymontować, części metalowe - ze stali i miedzi - pociąć, stopić i przerobić na coś nowego. Tu nic się nie może zmarnować. Zaglądamy za kulisy świata złomowisk, gdzie lokomotywy odjeżdżają w swój ostatni kurs - a czasami rodzą się na nowo

Kraksy pod lupą - Uciekający pociąg
Przeciążony pociąg wykoleja się i wpada w uroczą, osiedlową uliczkę jednego z amerykańskich miasteczek. Kiedy już miejsce katastrofy zostaje sprzątnięte, mieszkańcy muszą stawić czoła kolejnej tragedii.
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 06 Lut 2013, 22:40

Image
Seven Wonders of the Industrial World - The Line
Siedem Cudów Świata Przemysłu - Kolej Transkontynentalna

Szósty odcinek fabularyzowanego dokumentu produkcji BBC (2003). To oparta na prawdziwych faktach opowieść o tym jak powstała linia kolejowa długości 3200 km, która zjednoczyła i podzieliła naród. To opowieść o linii, która zamieniła dziewicze terytorium w dziki zachód, wygrała z ludźmi i górami. Był to najdłuższy szlak kolejowy, jaki w tamtych czasach zbudowano - pierwsza na świecie kolej transkontynentalna, która połączyła wschodnie i zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Image
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 09 Lut 2013, 20:46

Mark Williams on the Rails
Historia Kolei
Reżyseria: Clare Dornan, James Castle
Produkcja: Wielka Brytania, 2004
Czas trwania: ok. 230 min (10 odcinków)


Image

Brytyjski aktor komediowy - Mark Williams prezentuje kolejowe dziedzictwo Wielkiej Brytanii ? od najwcześniejszych konstrukcji Richarda Trevithick'a i Roberta Stephenson'a, po lokomotywy spalinowe. Cała historia kolejnictwa bierze swój początek w tym kraju. Oprócz Wielkiej Brytanii odwiedzimy także Szwajcarię, z zębatą koleją górską oraz wielkie przestrzenie Stanów Zjednoczonych, z ogromną siecią linii kolejowych i imponującymi pociągami towarowymi.

# 01: Image Parowy gigant z Kornwalii

O osiągnięciach Richarda Trevithick?a ? wysokoprężnych silnikach parowych, prototypie samochodu i pierwszej w historii lokomotywie. którą skonstruował w 1802 r.


# 02: Image Parowóz ?Rakieta?

O pierwszych publicznych liniach kolejowych, otwartych w 1825 i 1830 r. w północnej Anglii (Stockton-Darlington i Liverpool-Manchester), zbudowanych przez pionierów kolejnictwa ? George?a Stephenson?a i jego syna Roberta.


# 03: Image Brunel

O tym, jak wybitny inżynier Isambard Kingdom Brunel zaprojektował i zbudował w latach 30. XIX w. szerokotorową linię kolejową z Londynu do Bristolu (Great Western Railway), konstruując na trasie imponujące mosty i najdłuższy w tamtych czasach tunel.


# 04: Image Przenosząc góry

O walijskiej kolei wąskotorowej przeznaczonej do transportu łupków z tamtejszych gór, która stała się inspiracją dla budowy na początku lat 80. XIX w. kolei wąskotorowej Durango-Silverton w amerykańskich Górach Skalistych.


# 05: Image Królowie wagonów

O poprawiających się z biegiem lat warunkach podróżowania pasażerów ? od pierwszych otwartych wagonów trzeciej klasy, po królewskie salonki i wagony sypialne Orient Expressu.


# 06: Image Śmierć na torach

O przyczynach śmiertelnych wypadków w początkach funkcjonowania kolei i sposobach zapobiegania ? ewolucja angielskich urządzeń sterowania ruchem kolejowym.


# 07: Image Wielki kraj

O budowie w latach 60. XIX w. kolei transkontynentalnej w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten rodzaj transportu znalazł szczególne zastosowanie w masowych przewozach towarów między wschodnim a zachodnim wybrzeżem.


# 08: Image Szybkość i moc

O tym, jak w latach 20. i 30. XX w. cztery brytyjskie spółki kolejowe (GWR, LNER, LMS oraz SR) konkurowały o miano najlepszej pod względem szybkości połączeń dalekobieżnych, czemu towarzyszył ogromny postęp techniczny w zakresie konstrukcji parowozów.


# 09: Image Metro

O powstaniu i rozbudowie londyńskiego metra ? najstarszego na świecie systemu miejskiej kolei podziemnej (pierwszą linię otwarto w 1863 r.).


# 10: Image Epoka spalinowozów

O schyłku ery parowozów w Wielkiej Brytanii, wprowadzeniu trakcji spalinowej (w związku z połączeniem i nacjonalizacją kolei w 1947 r.) oraz spojrzenie w przyszłość (pociągi dużych prędkości).
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

KolejWizja - czyli kolejowe dokumenty

Postprzez cluzo » 18 Mar 2013, 21:06

Image

Uważam rze...:) Wiele odcinków KolejWizji, to wspaniałe kolejowe dokumenty, których autorzy dokopują się do wielu kolejowych faktów i smaczków, które w swoim Programie bogato okraszają źródłami (fotografiami, filmem, info prasowymi, beletrystyką i naukowymi opracowaniami, czy prawdziwymi dokumentami). Cała masa ciekawostek i wciągającym komentarz, a w tle zawsze doskonale dobrana nuta.
Zobaczcie zresztą sami - historia berlińskich dworców kolejowych z czasów przed i powojennych. Tą podróż w czasie odbędziemy dzięki oryginalnym filmom z tamtych lat:

Image

KOLEJWIZJA napisał(a):W początkach XX wieku, funkcję berlińskiego Hauptbahnhoff zastępował zespół dworców końcowych przeznaczonych do podróży w jeden wybrany kierunek. Przedstawiamy te dworce Berlina w wybranych przez nas filmach fabularnych przed i po II WŚ. Przy okazji odkryjemy, że Anhalter Bahnhof grał rolę hotelu Potemkin ? w Berlin - the place to be.


Zobacz odcinek:
18.3.2013: PAROWÓZ I GRUZY. BERLIN W FILMACH PRZED I PO 1945 r.
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 27 Mar 2013, 22:58

"Idiota za granicą" - seria 2, odc. 2
Kolej Transsyberyjska
Produkcja: Wielka Brytania, 2011
Czas trwania: 44 min


Image >>> Zobacz film na YT

"Idiota za granicą" ("An Idiot Abroad") - dokumentalny, komediowy serial podróżniczy. Głównym bohaterem jest Karl Pilkington, który w każdym odcinku zostaje wysłany przez swoich przyjaciół - Ricky'iego Gervais'a i Stephen'a Merchant'a, w inny kraniec świata. Odwiedza największe atrakcje turystyczne docelowego kraju, jak również zapoznaje się z jego kulturowymi osobliwościami i społeczeństwem. W prezentowanym odcinku Pilkington wyrusza w podróż najdłuższą koleją świata, zaczynając swoją przygodę od wizyty w Moskwie.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 16 Kwi 2013, 16:59

Mit dem Zug von Berlin nach Peking
Pociągiem z Berlina do Pekinu
Reżyseria: Rita Knobel-Ulrich
Produkcja: Niemcy, 2007
Czas trwania: ok. 88 min


Image >>> Zobacz film na YT

Niesamowitą podróż przez kontynent rozpoczynamy na berlińskim dworcu Lichtenberg. Przez Warszawę i Mińsk docieramy do Moskwy, skąd bierze swój początek Magistrala Transsyberyjska. Do stolicy Państwa Środka jedziemy składem Kolei Chińskich, przez Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck i Ułan-Bator.
W dokumencie tym zobaczymy nie tylko piękne krajobrazy Rosji, Mongolii i Chin. Dużym atutem filmu są rozmowy z współpasażerami, kolejarzami i ludźmi spotykanymi w podróży. Możemy zajrzeć do wnętrza przedziału konduktorskiego w wagonie sypialnym, przejechać się w kabinach lokomotyw ciągnących pociąg, czy posłuchać opowieści sprzedawcy ryb na jednej ze stacji. Nie ominie nas także moment zmiany rozstawu kół na granicy polsko-białoruskiej i mongolsko-chińskiej.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 19 Kwi 2013, 10:48

The British Transport Films - BBC Series "A Nation on Film"
Brytyjskie filmy transportowe
Reżyseria: Rachel Bowering
Produkcja: Wielka Brytania, 2008
Czas trwania: ok. 40 min


Image Image >>> Zobacz film na kanale KolejWizja

KolejWizja w odcinku z 15.4.2013 prezentuje niezwykle ciekawy dokument produkcji BBC.
Po II Wojnie Światowej grupa filmowców, finansowana przez brytyjski rząd, kręciła filmy dokumentalne mające zachęcić ludzi do korzystania z publicznego transportu. Niektórzy krytycy określali to mianem kosztownej propagandy. Tymczasem przez 30 lata istnienia, państwowa wytwórnia filmowa "The Brutush Transport Films" wyprodukowała setki obrazów filmowych, na których uwieczniono złotą erę brytyjskich kolei, zanim gęsta sieć połączeń została tam brutalnie okrojona.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 23 Kwi 2013, 17:35

Iść przez życie bez pośpiechu
Through Life without Rush
Realizacja: Krzysztof Nowicki
Produkcja: Polska, 2008
Czas trwania: 16 min


Image >>> Zobacz film

Nagrana w ukryciu dokumentalna opowieść o bydgoskim dworcu kolejowym w trzech nowelach, które zarówno w formie, jak i w przesłaniu wyrażają sprzeciw wobec współczesnego pędzącego świata. Autor filmu - Krzysztof Nowicki jest założycielem bydgoskiej Grupy Filmowej KolorOFFon. Obraz prezentowany był na kilku polskich festiwalach, m.in. Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

* * *

Z tradycją w nowoczesność - 75 lat WKD
Produkcja: Polska, 2002
Czas trwania: 30 min


Image >>> Zobacz film

Dokument nakręcony z okazji 75-lecia Warszawskiej Kolei Dojazdowej (1927-2002). W barwny sposób ukazuje historię i teraźniejszość tej niezwykłej kolejki, która doskonale wpisała się w krajobraz podwarszawskich miejscowości i dla wielu mieszkających tam osób stała się nieodłącznym elementem codziennych dojazdów do stolicy.

Z dzisiejszego punktu widzenia film ten w całości można już traktować jako historyczny. W ciągu dziesięciu kolejnych lat, licząc od daty produkcji tego dokumentu, nastąpiły duże zmiany, których nie zdążono już pokazać w filmie. 27 września 2007 r. "Wukadka" stała się pierwszym w 100% sprywatyzowanym kolejowym przewoźnikiem pasażerskim z Grupy PKP. Nowym właścicielem WKD stało się konsorcjum samorządowe, w skład którego wchodzą: Samorząd Województwa Mazowieckiego (właściciel większościowy) oraz sześć gmin, przez teren których wiedzie trasa linii WKD. Radykalne zmiany zaszły także w zakresie taboru. Wysłużone pojazdy serii EN94 stopniowo zastępowane są przez nowoczesne jednostki serii EN95 (2004 r.) i EN97 (2011/12 r.) produkcji bydgoskiej PESY. W grudniu 2012 r. WKD obchodziła 85-lecie.

* * *

Przez szybę EU-07
z cyklu "Polska z bocznej drogi"
Realizacja: Joanna Jaworska
Produkcja: Polska, 2006
Czas trwania: 10 min


Image >>> Zobacz film

"Polska z bocznej drogi" to cykl reportaży ukazujący życie codzienne ludzi, ich zwykłe i niezwykłe sprawy, troski i radości. Bohaterem filmu jest Mieczysław Michalski, który przez wiele lat pracował jako maszynista lokomotywy EU07-424, a obecnie jest kierownikiem Zakładu Taboru w Olsztynie.

* * *

Transport kolejowy
program TVP z serii "Laboratorium"
Realizacja: Wiktor Niedzicki
Produkcja: Polska, 2007
Czas trwania: 19 min


Image >>> Zobacz film

?Laboratorium? to program telewizyjny o nauce i technice (niestety kilka lat temu został zdjęty z anteny TVP), prowadzony przez Wiktora Niedzickiego - fizyka i dziennikarza. Tematem prezentowanego odcinka jest transport kolejowy. Zobaczyć możemy m.in. jak przebiega modernizacja jednostki EN57, na czym polega system SUW2000, czy poznać zasady działania przytorowych odstraszaczy zwierząt.

* * *

Kolejowy smak
Podróże kulinarne Roberta Makłowicza (wędrówka 87)
Realizacja: Piotr Mikucki
Produkcja: Polska, 2002
Czas trwania: 25 min


Image >>> Zobacz film

Robert Makłowicz odwiedza słynny Skansen w Chabówce, gdzie w kolejowej scenerii, pośród dymu i żaru z wnętrza parowozu, przyrządza swoje specjały: kurczaka po pilzneńsku, corn chowder i tagliatelle z łososiem.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 25 Kwi 2013, 22:49

BAM - Kolej przez tajgę
Produkcja: Finlandia, 2008
Realizacja: Jouni Hiltunen
Czas trwania: 51 min


Image >>> Zobacz film

Historia ostatniego wielkiego przedsięwzięcia Związku Radzieckiego, które miało pomóc w rozwiązaniu ekonomicznych problemów tego kraju. W marcu 1974 r. Leonid Breżniew wystosował apel do młodych radzieckich komunistów, w którym nawoływał do spontanicznego porzucenia dotychczasowego życia i wyjazdu na Syberię. W ciągu 5 lat mieli tam zbudować BAM - Magistralę Bajkalsko-Amurską, czyli 3500-kilometrową linię kolejową, przecinającą tajgę i łączącą jezioro Bajkał z Pacyfikiem.

Dziesiątki tysięcy idealistycznie nastawionych młodych ludzi z entuzjazmem zareagowało na apel Breżniewa. Wierząc w głęboki sens projektu, opuścili rodziny i wyjechali ze swych miast, aby pracować przy budowie kolei. Wielu z nich na stałe osiedliło się na Syberii i założyło tam własne rodziny. Byli wśród nich dwaj legendarni budowniczowie BAM-u: Aleksander Bondar oraz Iwan Warszawski, których drużyny ochoczo rywalizowały ze sobą. Film jest nie tylko dokumentacją budowy BAM-u, lecz przede wszystkim opowieścią o ludziach, którzy całe swoje życie poświęcili realizacji tego przedsięwzięcia. Obraz ten przedstawia również gorzką prawdę o tym, jak łatwo jest stracić rangę ideowego bohatera i stać się postacią zapomnianą przez społeczeństwo. W filmie wykorzystano archiwalne nagrania propagandowe, które swego czasu służyły komunistycznej władzy do manipulacji opinią społeczną.

Image Image Image
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez cluzo » 05 Maj 2013, 12:52

Kolej Junnańsko-Wietnamska
Die Yunnan-Bahn

Produkcja: Niemcy, 2008
Reżyser: Ingmar Trost
Czas trwania: 2 x 43 min.


Image
>>> oglądaj:
Część 1 - Z Hajfongu Do Hekou
Część 2 - Z Hekou Do Kunmingu


855 kilometrów z wietnamskiego Hajfong do miasta Kunming w chińskiej prowincji Junnan. Taką drogę pokonuje kolej junnańsko-wietnamska, gigantycznej długości linia pamiętająca jeszcze czasy kolonialne.
Jej budowa w początkach XX wieku była przedsięwzięciem porównywalnym do powstawania Kanału Sueskiego i pochłonęła życie tysięcy robotników. Dziś na ciągnącej się setkami kilometrów trasie pociągi pokonują łącznie 173 mosty i 158 tuneli. Dokument "Kolej junnańsko-wietnamska" to swoisty filmowy dziennik z podróży słynną koleją. Wyprawa w czasie i przestrzeni do miejsc, których nigdy wcześniej nie miała okazji pokazać żadna ekipa dokumentalistów. Zapierające dech w piersiach krajobrazy widziane z okna, nietuzinkowi współpasażerowie i niekończące się tory... W to zaś wpleciono nagrania archiwalne, m.in. najstarszy film zrealizowany w Chinach przy użyciu kamery braci Lumiere.

Gorąco polecam tą niesamowitą wąskotorową podróż zarówno w czasie - co zapewnia bogactwo archiwalnych zdjęć okraszonych historycznymi faktami i ciekawostkami - oraz przestrzeni wypełnionej mnóstwem górskich krajobrazów.


* * *


Kolej Afrykańska
African Railway

Produkcja: 2009
Reżyser: Sean Langan
Czas trwania: 49 min.


Image >>> Zobacz film

Wielokrotnie nagradzany film dokumentalny ukazuje kolej w Afryce Wschodniej. W trakcie podróży zobaczymy spektakularne widoki. Przejedziemy przez tereny, gdzie roi się od dzikich zwierząt.

Afrykańczycy mają zupełnie odmienny stosunek do upływającego czasu - w przeciwieństwie do nas, potrafią wytrwale w spokoju czekać, czekać, czekać... Ich niezłomną cierpliwość nie raz wystawiają na próbę koleje Tazara - tutejsze pociągi często ulegają awariom, wykolejeniom, zdarza się też, że powodem opóźnienia jest brak pieniędzy na paliwo do lokomotywy.
Film polecam głównie tym, którzy w ciągle narzekają na nasze pociągi.


* * *


Kolej Soller
The Soller Railway

Produkcja: 2005
Reżyser: David Hare
Czas trwania: 47 min.


Image >>> Zobacz film

Dokument zabiera nas w podróż pociągiem i tramwajem z Palmy na Majorce przez góry i doliny do portu Sóller. Ten spektakularny program łączy materiały wideo i archiwalne fotografie by stworzy fascynujący obraz jednej z najbardziej malowniczej trasy kolejowej na świecie.

Piękna pogoda, zapierające dech widoki i wszechobecne drzewka pomarańczowe - wszystko to podziwiamy z okien doskonale utrzymanych zabytkowych wagonów pociągu z Palmy do Soller. A na deser przejażdżka starym, wykończonym drewnem tramwajem do portu w Soller.
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: Czas na kolejowy dokument

Postprzez Karol » 24 Maj 2013, 21:20

Dworzec
Realizacja: Waldemar Karwat
Produkcja: Polska, 2006
Czas trwania: 29 min


Image >>> Zobacz film

Dokument, w którym odwiedzamy wraz z jego autorami nieczynne już stacje kolejowe. Dokumentaliści podążają tropem Stanisława Jasińskiego, który od lat opisuje "zmierzch epoki pary" w Polsce. Podróżując w miejsca, gdzie znajdują się małe, nieczynne już stacje, fotografuje i rozmawia z mieszkającymi tam ludźmi. Wiele takich opuszczonych stacyjek znaleźć można w Bieszczadach i na Mazurach. Bohaterami dokumentu są również m.in. trzej byli pracownicy kolei, którzy z rozrzewnieniem wspominają dawne czasy i jeżdżą drezyną przez zarośnięte trawą, porzucone tereny PKP.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Następna

Wróć do Ruchome obrazy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron