Nieruchome obrazy

Kolejowe filmy, animacje, teledyski, wizualizacje

Nieruchome obrazy

Postprzez Kloze » 02 Lut 2013, 07:41

Nasze Biuro chyba nie przewidziało pewnej ewentualności :)

Image

PKP Zakopane, olej na płótnie, 100x80, 2012, Paulina Siedlarz

Realistyczny i aktualny! Polecam też inne obrazy tej Pani!
https://www.facebook.com/paulinasiedlarzmalarstwo
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: Nieruchome obrazy

Postprzez Karol » 05 Lut 2013, 10:59

Fajnie, że wywołałeś ten temat. Myślałem już kiedyś o tego typu kolejowych znaleziskach. Faktycznie spotyka się artystów tworzących obrazy, grafiki czy rysunki o tematyce kolejowej. Uznajmy, że w tej formie (wśród ruchomych obrazów) może pozostać tymczasowo. Warto pomyśleć o osobnym dziale.

Dorzucam wybrane obrazki znanego polskiego malarza ? prymitywisty ? Nikifora Krynickiego.

Image

Nikifor Krynicki (1895-1968) - właść. Epifaniusz Drowniak, malarz i rysownik związany z Krynicą, analfabeta, z pochodzenia Łemek. Od ok. 1915 r. zaczął malować obrazki na skrawkach papieru, pudełkach itp. ? widoki miast, scenki uliczne, tematy sakralne, sceny we wnętrzach, w których ukazywał własną, naiwną, ale pełną poezji wizję świata. Większość prac zaopatrywał w trudno zrozumiałe inskrypcje. Sprzedawał swoje obrazki za grosze na krynickim deptaku. W latach 30. zwrócono uwagę na jego twórczość. Pierwsze wystawy Nikifora odbyły się dopiero po II wojnie światowej, później jego sztuka stała się znana w świecie.
Więcej informacji na temat artysty znajdziecie w filmie dokumentalnym pt. ?Człowiek zwany Nikiforem? (2002): >>> Zobacz film na YT

Image
Pejzaż górski z miastem i dworcem kolejowym

"(...) tematem, do którego Nikifor powracał wielokrotnie, był dworzec. Stacje kolejowe w małych mieścinach i wielkich miastach darzył jakimś szczególnym sentymentem. Czasem były to zagubione w pagórkowatym pejzażu, wyłaniające się na łuku torów niewielkie budyneczki podrzędnych stacyjek, zawsze opatrzone szyldem z nazwą, której jednak często nie sposób odszyfrować i odgadnąć. Innym razem imponujących rozmiarów dworce dużych metropolii ? z monumentalnymi budynkami dworcowych hal, z rozległymi peronami oświetlanymi szeregiem wysokich latarni, z beczkowatymi sklepieniami potężnych, przeszklonych szkieletowych konstrukcji i z mnogością kreślonych pieczołowicie linii torów kolejowych. Niezwykłe są dworce Nikifora ? miejsca jak z prawdziwego snu. Puste, ciche, wymarłe. Nie zaludnia ich malarz tłumem spieszących się podróżnych, nie wypatrzymy charakterystycznej sylwetki zawiadowcy z gwizdkiem i lizakiem w dłoni. Nie ma też pociągów. Kolejowa opowieść przybiera różne oblicza. Poza widokami stacji i stacyjek uwidacznia Nikifor obrazy zapamiętane w podróży. Niekiedy są to motywy dość zaskakujące ? jak rozpinające się nad wąską linią toru szpalery drewnianych przęsęł elektrycznej trakcji. Maluje też pejzaże jakby podziwiane z okien pędzącego pociągu ? uchwycone w ułamku sekundy, zachowują dynamikę pobieżnego, wyrywkowego spojrzenia. Spośród wielu dworców portretował Nikifor i stację krynicką, jak również miejscową atrakcję: kolejkę (...) na Górę Parkową. W tym wypadku odstępuje od swoich zasad i na obrazku, ukazującym trasę kolejki od stacji dolnej do górnej, umieszcza u dołu mały wagonik, pnący się środkiem łagodnego zbocza.?
Fragment książki Barbary Banaś pt. "Nikifor" (Edipresse, Warszawa, 2006)

Poniżej prezentuję reprodukcje niektórych obrazków, jakie udało mi się znaleźć w sieci:

Image
Widok dworca kolejowego w Krynicy

Image
Krajobraz z mostem kolejowym

Image
Pejzaż ze stacją kolejową

Image
Stacyjka z ptaszkiem na wieży

Image
Stacyjka

Image Image
Dworzec kolejowy w Wiedniu
(Od lutego 2012 roku na trasie Kraków Główny - Krynica kursuje nowy skład EZT (EN77-004) o imieniu "Nikifor", który został ozdobiony obrazkiem artysty przedstawiającym dworzec)

Image
Dworzec kolejowy

Image
Dworzec kolejowy w Krośnie

Image
Stacja kolejowa Jarosław

Image Image
Stacja
(Obrazek został umieszczony na plakacie do filmu biograficznego o artyście pt. "Mój Nikifor" w reżyserii Krzysztofa Krauze; 2004 r.)

Image
Stacja

Image
Stacja kolejowa Florynka

Image
Pejzaż beskidzki z kościołem i stacją kolejową

Image
Stacja kolejowa

Image
Stacja kolejowa Kamianna

Image
Piwniczna

Image
(tytuł nieznany)

Image
Tory kolejowe

Image
Kolejka na Górę Parkową
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Jerzy Zgorzałek

Postprzez cluzo » 05 Lut 2013, 22:09

Image Jerzy Zgorzałek

Jerzy Granowski - Zwrotniczy (torowisko.cba.pl/artysci) napisał(a):Jerzy Zgorzałek, malarstwem para się już około 45 lat. Swoje umiejętności poszerzał i utrwalał w pracowni wielkiego pejzażysty i pedagoga Jerzego Baurskiego. Ma za sobą wiele liczących się wystaw, publikacji prasowych oraz telewizyjno-radiowych. O jego twórczości został nakręcony 50 min. film dokumentalny. Malarz jest członkiem Guild Railway Artists w Angli. W 34-tej edycji WHO'S WHO IN ART (Anglia) ma swoją biografię, która nobilituje jego osiągnięcia. Poprzez temat obecnej twórczości artysta czuje się związany z Wolsztynem i działalnością Fundacji Era Parowozów, i stara się ją propagować na swoich wystawach.
Cykl Wolsztyńsko-kolejowy Jerzego Zgorzałka powstawał w ciągu 5-ciu ostatnich lat. Po raz pierwszy w 100-lecie Parowozowni Wolsztyn w Muzeum M.Rożka w Wolsztynie Jerzy Zgorzałek wystawił 20 obrazów, następnie w 2008 roku w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, a w czerwcu 2009 r. w Wolsztyńskim Domu Kultury. W międzyczasie wybrane obrazy kolejowe tego cyklu prezentowane były na 3-ch corocznych wystawach Railart w Anglii. Wiele obrazów o tej tematyce zakupiło Muzeum Kolejnictwa oraz osoby prywatne. Od 1995 r. swoje prace eksponuje we własnej galerii, pracowni artystycznej w Warszawie oraz na stronie internetowej http://www.artgallery-reklama.com.pl.

Kilka obrazów dla zachęty:

Image
"Jazda po nasypie"

Image
"Wiadukt koło Lewina Kłodzkiego"

Image
"Podróż o zachodzie słońca"

Image
"Para lokomotyw"

Image
"Zapomniana stacyjka"

Więcej znajdziecie na:
Kolej w sztuce - torowisko.cba.pl
Jerzy Zgorzałek - Galeria malarstwa
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce


Wróć do Ruchome obrazy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron