Kolejowe filmy edukacyjne

Kolejowe filmy, animacje, teledyski, wizualizacje

Kolejowe filmy edukacyjne

Postprzez cluzo » 04 Lis 2012, 09:46

Tych, którzy pamiętają "Telewizje Edukacyjną" nie trzeba chyba przekonywać, że edukacyjne filmy to nauka lekka, łatwa i przyjemna. Poniżej gromadzimy linki i informacje do edukacyjnych filmów o tematyce kolejowej:


Image
Filmy edukacyjne wyprodukowane przez PKP PLK to cykl 17 odcinkowej serii prezentującej specyfikę pracy w firmie odpowiedzialnej za zarządzanie państwową infrastrukturą kolejową. W każdy wtorek i czwartek między 21 sierpnia i 16 października 2012 roku PLK zamieszczała na swojej stronie internetowej nowy odcinek. Filmy można oglądać bezpośrednio z witryny www, jest też możliwość pobrania pliku z filmem.
plk-sa.pl napisał(a):To pierwszy tego typu projekt skierowany do osób decydujących o wyborze zawodu oraz do szkół średnich i uczelni technicznych kształcących w branżach kolejowej i transportowej. Filmy, obok wybitnie edukacyjnego i poznawczego przesłania, mają na celu próbę przekazania i uporządkowania wiedzy o kolei oraz zaprezentowania specyfiki zawodów związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i modernizacją infrastruktury kolejowej.

Tu znajdziesz wszystkie odcinki >>

Proces inwestycyjny
plk-sa.pl napisał(a):Inwestycje infrastrukturalne są złożonymi procesami, przy których pracują specjaliści z różnych branż. Z debiutanckiego odcinka dowiecie się, który z etapów inwestycji jest najważniejszy, a który najtrudniejszy. Zdradzimy Wam ile trwało najdłuższe postępowanie przetargowe i ile ton szyn potrzeba na ułożenie 1 km toru? A na koniec rozszyfrujemy czym jest żółty i czerwony FIDIC. Zapraszamy do edukacyjnej podróży!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... maj_01.flv

Budowa toru
plk-sa.pl napisał(a):Dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. To jest właśnie tor. W tym odcinku wyjaśnimy czym jest podtorze a czym prześwit. Dlaczego podkłady struno-betonowe są bardziej wytrzymałe, ale mniej elastyczne i zdradzimy jaką nawierzchnię ma tunel średnicowy w Warszawie. Zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... ru_maj.flv

Modernizacja linii
plk-sa.pl napisał(a):Akt trzeci: Modernizacja linii kolejowych. Wszystkie linie objęte umowami międzynarodowymi są sukcesywnie modernizowane dla osiągnięcia docelowych standardów i zapewnienia interoperacyjności na terytorium naszego. W dzisiejszym odcinku zdradzimy ile podkładów potrzeba do ułożenia 1 km toru, ile metrów podtorza wzmacnia w ciągu doby AHM 60, a wielbiciele kolejowego ?stukotu? dowiedzą się przy jakim łączeniu szyn jest on wyraźnie słyszany. Zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... _linii.flv

Sieć trakcyjna
plk-sa.pl napisał(a):W dzisiejszym odcinku wysokie? napięcie? Opowiemy do czego służą dropsy i czym jest metoda strzałowa a także ile tysięcy torokilometrów sieci trakcyjnej jest w Polsce. Już dzisiaj odkryjemy tajniki elektrycznej sieci trakcyjnej, czyli zespołu urządzeń umożliwiających dostarczanie energii elektrycznej do pojazdów poruszanych silnikami elektrycznymi.

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... cjyjna.flv

Automatyka kolejowa
plk-sa.pl napisał(a):Kompleksowa realizacja projektów polegająca w dużej mierze na przebudowie i montażu urządzeń sterowania ruchem kolejowym, zarówno na liniach kolejowych o znaczeniu międzynarodowym, jak tez krajowym i lokalnym. W kolejnym wtorkowym odcinku rozszyfrujemy dla was skrót ERTMS, wjedziemy na górkę rozrządową, powiemy gdzie są wykorzystywane klucze zwrotnicowe i jak wygląda semafor kształtowy.

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... lejowa.flv

Obiekty inżynieryjne
plk-sa.pl napisał(a):Mosty, wiadukty, przejścia i kładki. To wszystko obiekty inżynieryjne spotykane na kolejowych szlakach. Już dzisiaj powiemy o najdłuższym moście kolejowo - drogowym w Polsce i pięknym obiekcie, który ma 35 łukowych przęseł. Zdradzimy wam także ile ciężarówek ziemi wywieziono budując tunel koło lotniska Okęcie. Ruszamy w podróż!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... eryjne.flv

Przejazdy kolejowo - drogowe
plk-sa.pl napisał(a):Przejazd kolejowy to jednopoziomowe skrzyżowanie toru kolejowego z drogą. Jeśli z torem krzyżuje się chodnik, to takie skrzyżowanie nazywa się przejściem kolejowym. Przejazdy i przejścia umożliwiają bezpieczne przekraczanie linii kolejowych, choć obecnie na ważnych drogach i liniach kolejowych o dużym natężeniu ruchu dąży się do budowy wiaduktów. Przejazd kolejowy musi spełniać warunki techniczne, dotyczące widoczności, oświetlenia, pochylenia drogi przy podjeździe do przejazdu, kąta skrzyżowania drogi z torem i inne. O tym wszystkim w najnowszym odcinku, zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... rogowe.flv

Natura 2000
plk-sa.pl napisał(a):Program Natura 2000 jest najbardziej ambitną inicjatywą, jaką kiedykolwiek podjęto w celu zachowania bogatego dziedzictwa naturalnego Europy. Program umożliwia współdziałanie wszystkich państw UE w zakresie ochrony najbardziej cennych gatunków i siedlisk na całym ich obszarze występowania w Europie, niezależnie od granic państwowych. Głównym celem programu jest stworzenie ekologicznej sieci obszarów znanej pod nazwą ?sieć Natura 2000?. Łącznie obszary te są największym systemem obszarów chronionych na świecie. Kolej w Polsce także uczestniczy, z ogromnym zaangażowaniem, w tym programie. W dzisiejszym odcinku zdradzimy czym jest inwentaryzacja przyrodnicza oraz ile obszarów specjalnej ochrony ptaków jest włączone do Natura 2000. Zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/08_NATURA.flv

Obiekty i urządzenia ochrony środowiska
plk-sa.pl napisał(a):W dzisiejszym odcinku same zagadki? Czym jest efekt barierowy, współczynnik ciasnoty i gdzie znajduje się największy wiadukt dla zwierząt? Odpowiedzi szukajcie w kolejnym filmie edukacyjnym dot. obiektów i urządzeń ochrony środowiska. Zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... owiska.flv

Nowoczesne technologie w geodezji kolejowej
plk-sa.pl napisał(a):Każde przedsięwzięcie inwestycyjne wykonywane zgodnie z prawem wymaga dokumentacji geodezyjnej. Dla PKP PLK S.A. są to np.: mapy do celów projektowych, mapy topograficzne, ortofotomapy, numeryczny model terenu, mapy ewidencyjne i mapy tematyczne. O wszystkich w najnowszym odcinku? Zapraszamy do oglądania.

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... ja_maj.flv

Aglomeracje
plk-sa.pl napisał(a):Polskie aglomeracje idą śladem europejskich stolic i rozwijają i rozwijają ofertę transportu kolejowego. Jak najlepiej organizować ruch pociągów w dużych miastach i jak integrować różne rodzaje transportu ? o tym w już 11 odcinku edukacyjnym. Pokażemy Wam także, na które z polskich lotnisk możemy dojechać koleją. Zapraszamy

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... eracja.flv

Prędkość powyżej 160 km/h
plk-sa.pl napisał(a):Szybka kolej daje impuls do rozwoju regionów? Kiedy z jej zalet zaczną korzystać pasażerowie w Polsce? W dzisiejszym odcinku dowiemy się czym jest Europejski system Sterowania Ruchem Kolejowym, jaka prędkość to duża prędkość w krajach europejskich oraz jaka linię uważa się za poligon doświadczalny do wdrażania technologii dla szybkich pociągów. Pora ruszać w drogę!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... ej_160.flv

Dyspozytura
plk-sa.pl napisał(a):Każdego dnia po sieci kolejowej w Polsce porusza się blisko 6000 pociągów. Nad ich bezpieczną jazdą czuwają dyżurni ruchu i dyspozytorzy. W tym odcinku pokażemy jak wygląda praca dyspozytora w nowoczesnym centrum sterowania ruchem we Wrocławiu, opowiemy o kryzysowych sytuacjach jakie zdarzały się na kolei i zdradzimy jakie obowiązują procedury w razie wypadku. Zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... ra_maj.flv

Dlaczego pociągi się spóźniają
plk-sa.pl napisał(a):Opóźnienia pociągów to jeden z najtrudniejszych problemów na kolei. Dlaczego pociągi się spóźniają? Czy jest to wina przewoźników czy zarządców infrastruktury kolejowej, a może czynników zewnętrznych? W dzisiejszym odcinku sprawdzimy czy są sposoby, aby zaradzić spóźnieniom? Zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... zniaja.flv

Diagnostyka
plk-sa.pl napisał(a):Konstrukcja żelaznych szlaków jest jedną z najbardziej wytrzymałych i stabilnych budowli. Jednak drobne uszkodzenia, rysy lub odkształcenia mogą spowodować poważne uszkodzenia całej konstrukcji. Czy pęknięcie szyny prowadzi do katastrofy? Które wady i dlaczego są najgroźniejsze dla prowadzenia ruchu pociągów? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym odcinku, zapraszamy!

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... ostyka.flv

SOK
plk-sa.pl napisał(a):O bezpieczeństwo na terenach kolejowych dba Straż Ochrony Kolei. To formacja, która działa niczym kolejowa policja. Jej funkcjonariusze na co dzień pilnują bezpieczeństwa pasażerów, zabezpieczają pociągi towarowe, konwojują przesyłki specjalne. Jakie są ich uprawnienia, czy mają broń? W tym odcinku sprawdzimy do jakich przestępstw dochodzi na terenach kolejowych najczęściej oraz opowiemy o akcjach specjalnych prowadzonych przez grupy operacyjno ? interwencyjne Straży Ochrony Kolei.

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/16_SOK.flv

Rozkład jazdy
plk-sa.pl napisał(a):Rozkład jazdy pociągów jest kluczem do ułożenia kolejności połączeń realizowanych każdego dnia na polskich torach. W labiryncie kolejowych korytarzy trzeba pomieścić pociągi pasażerskie i towarowe, a połączenia regionalne skomunikować z dalekobieżnymi. W dzisiejszym odcinku powiemy wam ile czasu potrzeba na ułożenie rocznego rozkładu jazdy i kto uczestniczy w jego tworzeniu. Zapraszamy na już ostatni, 17 odcinek edukacyjny.

Pobierz film na dysk: http://www.plk-sa.pl/uploads/tx_movies/ ... _jazdy.flv
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Wróć do Ruchome obrazy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron