ŚLEPY TOR Zobacz film >>>Reżyseria: Ryszard Ber
Scenariusz: Krzysztof Teodor Toeplitz (na podstawie opowiadania
Stefana Grabińskiego pt.
"Ślepy tor")
Rok produkcji: 1967
Gatunek: dreszczowiec, krótkometrażowy
W rolach głównych: Jacek Woszczerowicz, Jan Koecher, Kazimierz Rudzki

Film z cyklu "Opowieści niezwykłe". Pewien dziennikarz szykuje się do wyjazdu pociągiem, kiedy zjawia się u niego duch profesora Ryszpansa i opowiada, co mu się przydarzyło. Kiedy wsiadł do pociągu stojącego na bocznicy, zjawił się dróżnik Wiór z gazetą informującą o katastrofie pociągu i śmierci Ryszpansa. Do profesora dołącza inżynier Zniesławski, który także słyszał o mającej nastąpić katastrofie, interesuje go to od strony technicznej. Inni pasażerowie, do których dotarła wieść o przyszłej katastrofie, w panice opuszczają pociąg na najbliższej stacji. Jednak dróżnik Wiór zdołał zahipnotyzować kilku podróżnych, którzy jadą dalej... (więcej informacji:
filmpolski.pl)
***
ZŁOTY POCIĄGProdukcja: Polska, Rumunia
Reżyseria: Bohdan Poręba
Scenariusz: Ioan Grigorescu
Rok produkcji: 1986
Gatunek: przygodowy, sensacyjny
W rolach głównych: Wacław Ulewicz, Ewa Kuklińska, Ryszard Kotys

W pierwszych dniach września 1939 roku opuścił Warszawę transport złota z Narodowego Banku Polskiego wartości prawie 90 mln dolarów. Głównymi bohaterami tej opowieści są: odpowiedzialni za ewakuację walorów znajdujących się w skarbcu pułkownik Górski, major Bobruk i jego żona Halina, dyrektor Kowalski z córką Barbarą oraz towarzyszący im sierżant Jan, szef firmy transportowej Nowak, kierowca Ziemiański i sekretarka Kowalskiego - Renata. Kolumna samochodowa podąża przez Lublin do Rumunii. W Bukareszcie premier Calinescu, wbrew naciskom i groźbom hitlerowców, zgadza się na przejazd transportu ze złotem przez Rumunię... (więcej informacji:
filmpolski.pl)
***
POCIĄG DO HOLLYWOODScenariusz i reżyseria: Radosław Piwowarski
Rok produkcji: 1987
Gatunek: komedia
W rolach głównych: Katarzyna Figura, Piotr Siwkiewicz, Rafał Węgrzyniak, Grażyna Kruk
Plenery kolejowe: Wrocław Główny, Trzebnica

Mariola Wafelek nazywana przez wszystkich Merlin, formułuje listy do Billy'ego Wildera. Na jedenaście listów nie otrzymała odpowiedzi, ale nie traci nadziei, że słynny reżyser kiedyś jednak powierzy jej rolę w swoim filmie. Przed laty jako mała dziewczynka, zamiast na lekcję religii, zbłądziła do remizy strażackiej na projekcję kina objazdowego dającego film "Pół żartem, pół serio". Zafascynowana sugestywną kreacją Marylin Monroe w tym filmie, od tamtej pory Merlin czuje w sobie powołanie na równie wielką gwiazdę ekranu. List do Wildera pisze jadąc pociągiem, w którym jako bufetowa trudni się sprzedażą piwa. Obliczyła, że gdyby dodać długość wszystkich przebytych przez siebie tras, to suma równałaby się odległości do Hollywood... (więcej informacji:
filmpolski.pl)
***
BAL NA DWORCU W KOLUSZKACHScenariusz i reżyseria: Filip Bajon
Rok produkcji: 1989
Gatunek: obyczajowy
W rolach głównych: Henryk Bista, Jan Peszek, Zbigniew Zamachowski, Hanna Polk
Plenery kolejowe: Jakuszyce, Spała

Punktem wyjścia fabuły jest autentyczna "zima stulecia" z przełomu lat 1978 i 1979. Wówczas to ciężkie warunki atmosferyczne unieruchomiły pociągi na wszystkich polskich dworcach. Pasażerowie musieli spędzać sylwestra tam, gdzie utknął ich skład. Filip Bajon umieścił akcję swego filmu w Koluszkach - komunikacyjnym sercu Polski, w miejscu, gdzie krzyżują się szlaki z południa na północ i ze wschodu na zachód. Tu właśnie wola scenarzysty kazała zgromadzić się reprezentatywnym przedstawicielom polskiego społeczeństwa. Tu, w dworcowej poczekalni, urządzili prowizoryczny bal sylwestrowy. Wśród jego uczestników są dziennikarz, aktor, działacz partyjny, sędzia, reżyser, ambasador... (więcej informacji:
filmpolski.pl)
***
TAJEMNICA TRZYNASTEGO WAGONU (THE SECRET OF COACH 13) Zobacz zapowiedź telewizyjną >>>Produkcja: Polska, Francja
Reżyseria: Alain Bonnot
Scenariusz: Alain Bonnot, Jean-Jacques Gaffie
Rok produkcji: 1993
Gatunek: komedia, sensacyjny
W rolach głównych: Dominique Horwitz, Penelope Keith, Grażyna Trela, Wojciech Siemion, Edward Żentara
Plenery kolejowe: Wrocław Główny, dolnośląskie szlaki

Tania, rosyjska emigrantka mieszkająca w Szkocji, proponuje swojemu kuzynowi Valentinowi z Paryża, wspólną podróż do Moskwy. Wyruszają do stolicy Rosji ekspresem Molier. Tym samym pociągiem podróżuje hrabia Charles de Malasset, bizneswoman Chloe Granval i jej młoda tłumaczka Natalia. W drodze do moskiewskiego ekspresu zostaje dołączony trzynasty, towarowy, wagon. Valentin zauważa, że zamieniono mu walizkę. Odnosi więc cudzą własność do wagonu bagażowego i znajduje tam zwłoki konduktora... (więcej informacji:
filmpolski.pl)