Polskie filmy fabularne z koleją w roli głównej

Kolejowe filmy, animacje, teledyski, wizualizacje

Polskie filmy fabularne z koleją w roli głównej

Postprzez admin » 20 Sie 2011, 14:36

//posty przywrócone z pierwszego/uszkodzonego forum PKP-Jazdy

2010-11-16, 18:43:31 heppner napisał(a):Jak na początek, moje dwie perełki.

POCIĄG | Zobacz film >>>
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz: Jerzy Lutowski, Jerzy Kawalerowicz
Rok produkcji: 1959
Gatunek: dramat psychologiczny
W rolach głównych: Zbigniew Cybulski, Leon Niemczyk, Lucyna Winnicka
Plenery kolejowe: Łódź Kaliska, Hel
Image Image
Kameralne studium psychologiczne penetrujące intymne stany uczuciowe ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego, którzy - pochłonięci własnymi dramatami-pozostają wewnętrznie samotni. Kupiony przypadkowo bilet na miejsce sypialne w pociągu z Warszawy na Hel łączy niespodziewanie młodą kobietę z nieznajomym mężczyzną... (więcej informacji: filmpolski.pl)

LUDZIE Z POCIĄGU | Zobacz fragment filmu >>>
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Scenariusz: Marian Brandys, Ludwika Woźnicka
Rok produkcji: 1961
Gatunek: obyczajowy, wojenny
W rolach głównych: Jerzy Block, Maciej Damięcki, Małgorzata Dziedzic
Plenery kolejowe: p.o. Kuriany
Image
Studium charektorologiczne, kreślące obraz okupacyjnej codzienności. Portret ówczesnego społeczeństwa polskiego, którego reprezentacyjny przekrój stanowią pasażerowie zatrzymanego przez hitlerowców pociągu, poddani dramatycznej próbie człowieczeństwa... (więcej informacji:filmpolski.pl)


2010-11-17, 17:28:54 cluzo napisał(a):CZŁOWIEK NA TORZE | Zobacz film >>>
Reżyseria: Andrzej Munk
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński, Andrzej Munk
Rok produkcji: 1956
Gatunek: dramat
W rolach głównych: Kazimierz Opaliński, Zygmunt Maciejewski, Roman Kłosowski
Plenery kolejowe: Warszawa Wschodnia, Zduńska Wola, Wrocław Główny
Image
Historia doświadczonego maszynisty, usuniętego z pracy pod urojonym zarzutem sabotowania nowych metod pracy. Twórcy rewidują charakterystyczny dla początku lat pięćdziesiątych schematyczny stosunek do racjonalizatorstwa i współzawodnictwa pracy... (więcej informacji: filmpolski.pl)

TOROWISKO
Scenariusz i reżyseria: Urszula Urbaniak
Rok produkcji: 1999
Gatunek: dramat psychologiczny
W rolach głównych: Karolina Dryzner, Ewa Lorska, Adam Woronowicz, Marcin Dorociński
Plenery: Glinik, Ksawerów, Olechów, Nakielnica koło Łodzi.
Image
Opowieść o przyjaźni dwóch dziewczyn z prowincjonalnego miasteczka. Maria pracując w nastawni, obserwuje przejazdy pociągów w nieznanych kierunkach. Sama rzadko rusza się z miejsca. Uzależniona od matki, bezwolnie podąża za atrakcyjną, żywiołową Krystyną, podejmującą nieustanne próby wyrwania się z ospałego miasta. Sytuację Marii komplikuje powrót do domu zwolnionego z pracy brata i romans matki z miejscowym hydraulikiem. Szansą na odmianę wydaje się pojawienie młodego maszynisty, Zbyszka, ale skutecznie uwodzi go Krystyna, uprzedzając przyjaciółkę, zanim ta zdoła się do niego zbliżyć. Zgwałcona przez robotnika kolejowego Krystyna ostatecznie traci nadzieję na wyjazd z miasteczka... (więcej informacji: filmpolski.pl)

SZTUCZKI | Zobacz zwiastun filmu >>> | Zobacz film >>>
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Jakimowski
Rok produkcji: 2007
Gatunek: dramat obyczajowy
W rolach głównych: Tomasz Sapryk, Damian Ul, Ewelina Walendziak
Plenery kolejowe: Wałbrzych, Oława
Image
6-letni Stefek postanawia rzucić wyzwanie opatrzności. Chłopiec wierzy, że sprowokowany przez niego ciąg drobnych zdarzeń pozwoli mu zbliżyć się do ojca, który porzucił matkę dla innej kobiety. Siostra Stefka, 17 letnia Elka, uczy go, jak "przekupić" los drobnymi ofiarami. Jednak w decydującej chwili dzieci nie mają nic cennego do poświęcenia. W swojej grze z przeznaczeniem Stefek decyduje się niebezpiecznie podnieść stawkę... (więcej informacji: filmpolski.pl)


2010-11-17, 19:36:00 heppner napisał(a):DROGA NA ZACHÓD | Zobacz film >>>
Reżyseria: Bohdan Poręba
Scenariusz: Kazimierz Dziewanowski, Lech Pijanowski
Rok produkcji: 1961
Gatunek: przygodowy, sensacyjny, wojenny
W rolach głównych: Kazimierz Opaliński, Ryszard Pietruski, Adam Pawlikowski
Plenery kolejowe: linia Szklarska Poręba Górna - Jakuszyce, Jelenia Góra (most na Bobrze)
Image Image
Ostatnie dni wojny. Emerytowany maszynista Walczak i jego przypadkowy pomocnik prowadzą pociąg z amunicją na front. Jadą przez tereny, na których grasują niedobitki armii niemieckiej, dywersanci hitlerowscy i szabrownicy. Ginie chłopak i wszyscy żołnierze konwojujący transport, ale maszynista doprowadza pociąg do miejsca przeznaczenia... (więcej informacji: filmpolski.pl)


2010-11-18, 19:08:28 heppner napisał(a):CISZA | Zobacz film >>>
Scenariusz: Michał Rosa, Krzysztof Piesiewicz
Rok produkcji: 2001
Gatunek: dramat psychologiczny
W rolach głównych: Kinga Preis, Bartosz Opania
Plenery: Łódź i okolice, Kłodzko, Lubachów, przejazdy kolejowe na trasie Kłodzko-Polanica-Duszniki, Karsznice.
Image
Wiosna 1978. Szymon jest małym chłopcem. Bawiąc się z kolegami podczas Lanego Poniedziałku, niechcący staje się sprawcą wypadku samochodowego, w którym giną rodzice kilkuletniej dziewczynki, Magdy. Ona sama wychodzi z katastrofy bez szwanku. To wydarzenie odciska niezatarte piętno na psychice chłopaka.
Lato 2000. Szymon i Magda są już dorośli. On jest kolejarzem, ona pracuje w dużej firmie kosmetycznej... (więcej informacji: filmpolski.pl)
admin
Administrator
 
Posty: 93
Rejestracja: 18 Sie 2011, 16:56

Re: Polskie filmy fabularne

Postprzez chrystian » 11 Wrz 2011, 21:23

MNIEJSZE NIEBO Zobacz film >>>
Scenariusz i reżyseria: Janusz Morgenstern
Rok produkcji: 1980
Gatunek: dramat psychologiczny
W rolach głównych: Roman Wilhelmi, Jan Englert, Beata Tyszkiewicz
Plenery kolejowe: dworce Wrocław Główny, Leipzig Hbf (NRD), Budapest Keleti (Węgry)
Image
Dworzec kolejowy. Od dziewięciu dni Artur, czterdziestopięcioletni pracownik naukowy instytutu mikrobiologii, spędza tu dzień i noc. Porzucił pracę, zostawił żonę i dwoje dzieci. Mieszka w dworcowym hotelu, posiłki jada w pobliskich barach, nie opuszczając na krok terenu dworca. Jest sam. Tutaj spotyka go Filip, jego przyjaciel i współpracownik z instytutu. Filip próbuje nakłonić Artura do rozmowy, która wyjaśniłaby powody jego nagłej i niezrozumiałej dla wszystkich decyzji. Rozmowa kończy się fiaskiem, Artur nie chce udzielić koledze żadnych sensownych wyjaśnień. Żąda tylko, aby zostawić go w spokoju... (więcej informacji: filmpolski.pl)
Awatar użytkownika
chrystian
 
Posty: 10
Rejestracja: 21 Sie 2011, 22:06
Miejscowość: kraków salwator

Re: Polskie filmy fabularne

Postprzez Karol » 03 Cze 2012, 23:24

ŚLEPY TOR Zobacz film >>>
Reżyseria: Ryszard Ber
Scenariusz: Krzysztof Teodor Toeplitz (na podstawie opowiadania Stefana Grabińskiego pt. "Ślepy tor")
Rok produkcji: 1967
Gatunek: dreszczowiec, krótkometrażowy
W rolach głównych: Jacek Woszczerowicz, Jan Koecher, Kazimierz Rudzki
Image
Film z cyklu "Opowieści niezwykłe". Pewien dziennikarz szykuje się do wyjazdu pociągiem, kiedy zjawia się u niego duch profesora Ryszpansa i opowiada, co mu się przydarzyło. Kiedy wsiadł do pociągu stojącego na bocznicy, zjawił się dróżnik Wiór z gazetą informującą o katastrofie pociągu i śmierci Ryszpansa. Do profesora dołącza inżynier Zniesławski, który także słyszał o mającej nastąpić katastrofie, interesuje go to od strony technicznej. Inni pasażerowie, do których dotarła wieść o przyszłej katastrofie, w panice opuszczają pociąg na najbliższej stacji. Jednak dróżnik Wiór zdołał zahipnotyzować kilku podróżnych, którzy jadą dalej... (więcej informacji: filmpolski.pl)

***
ZŁOTY POCIĄG
Produkcja: Polska, Rumunia
Reżyseria: Bohdan Poręba
Scenariusz: Ioan Grigorescu
Rok produkcji: 1986
Gatunek: przygodowy, sensacyjny
W rolach głównych: Wacław Ulewicz, Ewa Kuklińska, Ryszard Kotys
Image
W pierwszych dniach września 1939 roku opuścił Warszawę transport złota z Narodowego Banku Polskiego wartości prawie 90 mln dolarów. Głównymi bohaterami tej opowieści są: odpowiedzialni za ewakuację walorów znajdujących się w skarbcu pułkownik Górski, major Bobruk i jego żona Halina, dyrektor Kowalski z córką Barbarą oraz towarzyszący im sierżant Jan, szef firmy transportowej Nowak, kierowca Ziemiański i sekretarka Kowalskiego - Renata. Kolumna samochodowa podąża przez Lublin do Rumunii. W Bukareszcie premier Calinescu, wbrew naciskom i groźbom hitlerowców, zgadza się na przejazd transportu ze złotem przez Rumunię... (więcej informacji: filmpolski.pl)

***
POCIĄG DO HOLLYWOOD
Scenariusz i reżyseria: Radosław Piwowarski
Rok produkcji: 1987
Gatunek: komedia
W rolach głównych: Katarzyna Figura, Piotr Siwkiewicz, Rafał Węgrzyniak, Grażyna Kruk
Plenery kolejowe: Wrocław Główny, Trzebnica
Image
Mariola Wafelek nazywana przez wszystkich Merlin, formułuje listy do Billy'ego Wildera. Na jedenaście listów nie otrzymała odpowiedzi, ale nie traci nadziei, że słynny reżyser kiedyś jednak powierzy jej rolę w swoim filmie. Przed laty jako mała dziewczynka, zamiast na lekcję religii, zbłądziła do remizy strażackiej na projekcję kina objazdowego dającego film "Pół żartem, pół serio". Zafascynowana sugestywną kreacją Marylin Monroe w tym filmie, od tamtej pory Merlin czuje w sobie powołanie na równie wielką gwiazdę ekranu. List do Wildera pisze jadąc pociągiem, w którym jako bufetowa trudni się sprzedażą piwa. Obliczyła, że gdyby dodać długość wszystkich przebytych przez siebie tras, to suma równałaby się odległości do Hollywood... (więcej informacji: filmpolski.pl)

***
BAL NA DWORCU W KOLUSZKACH
Scenariusz i reżyseria: Filip Bajon
Rok produkcji: 1989
Gatunek: obyczajowy
W rolach głównych: Henryk Bista, Jan Peszek, Zbigniew Zamachowski, Hanna Polk
Plenery kolejowe: Jakuszyce, Spała
Image
Punktem wyjścia fabuły jest autentyczna "zima stulecia" z przełomu lat 1978 i 1979. Wówczas to ciężkie warunki atmosferyczne unieruchomiły pociągi na wszystkich polskich dworcach. Pasażerowie musieli spędzać sylwestra tam, gdzie utknął ich skład. Filip Bajon umieścił akcję swego filmu w Koluszkach - komunikacyjnym sercu Polski, w miejscu, gdzie krzyżują się szlaki z południa na północ i ze wschodu na zachód. Tu właśnie wola scenarzysty kazała zgromadzić się reprezentatywnym przedstawicielom polskiego społeczeństwa. Tu, w dworcowej poczekalni, urządzili prowizoryczny bal sylwestrowy. Wśród jego uczestników są dziennikarz, aktor, działacz partyjny, sędzia, reżyser, ambasador... (więcej informacji: filmpolski.pl)

***
TAJEMNICA TRZYNASTEGO WAGONU (THE SECRET OF COACH 13) Zobacz zapowiedź telewizyjną >>>
Produkcja: Polska, Francja
Reżyseria: Alain Bonnot
Scenariusz: Alain Bonnot, Jean-Jacques Gaffie
Rok produkcji: 1993
Gatunek: komedia, sensacyjny
W rolach głównych: Dominique Horwitz, Penelope Keith, Grażyna Trela, Wojciech Siemion, Edward Żentara
Plenery kolejowe: Wrocław Główny, dolnośląskie szlaki
Image Image
Tania, rosyjska emigrantka mieszkająca w Szkocji, proponuje swojemu kuzynowi Valentinowi z Paryża, wspólną podróż do Moskwy. Wyruszają do stolicy Rosji ekspresem Molier. Tym samym pociągiem podróżuje hrabia Charles de Malasset, bizneswoman Chloe Granval i jej młoda tłumaczka Natalia. W drodze do moskiewskiego ekspresu zostaje dołączony trzynasty, towarowy, wagon. Valentin zauważa, że zamieniono mu walizkę. Odnosi więc cudzą własność do wagonu bagażowego i znajduje tam zwłoki konduktora... (więcej informacji: filmpolski.pl)
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Polskie filmy fabularne z koleją w roli głównej

Postprzez Karol » 30 Mar 2013, 22:47

PODRÓŻ NA WSCHÓD
Reżyseria: Tomasz Budzyński, Łukasz Jankowski
Scenariusz: Tomasz Budzyński
Rok produkcji: 2010
Gatunek: komedia muzyczna/dokumentalny
W rolach głównych: Arkadiusz Wojciechowski, Tomasz Budzyński, Dariusz Basiński (Kabaret Mumio), Jacek Borusiński (Kabaret Mumio)

Image Image Image

Obraz będący połączeniem filmu muzycznego, komedii i dokumentu. Fabuła oprarta jest na motywach noweli Stefana Grabińskiego pt. "Maszynista Grot", z cylku "Demon Ruchu". Okazją do powstania filmu było 25-lecie istnienia zespołu Armia. Jest to debiut reżyserski Tomasza Budzyńskiego - lidera zespołu, wokalisty, artysty malarza i jednocześnie miłośnika kolei. Akcja osadzona została w niezwykłej scenerii linii kolejowej Poznań - Luboń - Wolsztyn, w pociągu i na tamtejszych stacyjkach oraz w słynnej wolsztyńskiej parowozowni. Części muzyczno-dokumentalne filmu, w których zespół gra w kolejowym plenerze swoje najlepsze kawałki, przeplatają się z fabułą. Surrealistyczny humor wprowadzają członkowie kabaretu Mumio, występujący w rolach kolejarzy - naczelnika i jego zastępcy.

W projekcie wzięli udział obecni i byli członkowie zespołu Armia m.in. jego współzałożyciel - Sławomir "Merlin" Gołaszewski, czy legendarny perkusista - Piotr "Stopa" Żyżelewicz, który zmarł w 2011 r. (jest to jedno z ostatnich nagrań filmowych z jego udziałem). Premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Nowe Horyzonty" 2011 we Wrocławiu.

>>> Zobacz oficjalny zwiastun!
>>> Zobacz fragmenty filmu i wywiad z Tomaszem Budzyńskim!

"Jeździły jeszcze wtedy lokomotywy parowe, te cuda i arcydzieła techniki. (...) Marzyłem o tym, aby choć na chwilkę wejść do środka. Na peronie często, przechodząc obok lokomotywy, starałem się zajrzeć do jej wnętrza. Oczywiście nie mogło być mowy o tym, aby wejść do środka lokomotywy ? to graniczyłoby z jakimś świętokradztwem, choć ta szalona myśl przychodziła mi do głowy dość często. Widziałem tylko mały fragment wnętrza pełen różnych zagadkowych zegarów i dźwigni. Dla mnie maszynista, który jeździł taką lokomotywą, nie był zwykłym człowiekiem. To była jakaś nadludzka istota, heros z jakiejś przedziwnej mitologii. Mówiąc językiem Grabińskiego ? Demon ruchu! Maszynista Grot! W ogóle do kolei czuję niezwykłą miłość. Myślę o tym, aby po zakończeniu kariery muzycznej podjąć jakąś skromną pracę na kolei, ale nie wiem, czy będzie to możliwe z powodu wieku. Czuję się niemal jak jedna z postaci genialnych nowel Stefana Grabińskiego. Pociąg, kolej, stacje kolejowe, dworce ? są to dla mnie miejsca magiczne. Odkąd mam samochód, przestałem podróżować pociągiem i przebywać na dworcach. Muszę przyznać, że jest mi smutno z tego powodu. Tęsknię za tym i wydaje mi się, że pociągi też za mną tęsknią."
fragment książki Tomasza Budzyńskiego "Soul Side Story"

W listopadzie 2012 r. pod tym samym tytułem wydany został album muzyczny z utworami nagranymi na planie zdjęciowym. Z tej okazji powstał teledysk do utworu "Gdzie Ja tam będziesz Ty", w którym wykorzystano sceny z filmu.

Image
Więcej na temat filmu: podroznawschod.art.pl
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53


Wróć do Ruchome obrazy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron