Strona 1 z 1

Kolejowe wywczasy - MK wymarzony weekend, wakacje, urlop

PostWysłany: 20 Sie 2011, 14:58
przez admin
//posty przywrócone z pierwszego/uszkodzonego forum PKP-Jazdy

2010-11-05, 15:51:48 cluzo napisał(a):Lista kolejowych miejscówek, które warto polecić innym na 1 nocleg, weekend czy 14 dni...


Skansen taboru kolejowego w Chabówce
Położony przy Zakopiance kolejowy Skansen to nie tylko muzeum z zabytkowym taborem, ale też pensjonat w którym można milo i przyjemnie spędzić kilka dni.
Największym atutem tej miejscówki jest fakt, że wynajmując tam pokój przenosisz się do niesamowitego świata starych lokomotyw i drewnianych wagonów. Pensjonat znajduje się na terenie muzeum, tak więc można sobie pozwolić na nocne łażenie po parowozach.
Pokoje z łazienkami (i bez), na wyposażeniu lodówka, gdzieniegdzie tv. Dostęp do kuchni/malej jadalni, świetlicy i kupa miejsca do zabawy dla dzieci (parowozy:).
Ech jak przyjemnie zrobić grilla na terenie dawnej parowozowni wybudowanej w czasie II wojny światowej. Na dodatek za siatką widok na linię Kraków - Zakopane. Każdy pociąg widzimy tu dwa razy, gdyż w Chabówce jest zmiana kierunku jazdy - warto wybrać się na pobliski wiadukt (Zakopianka) by poobserwować manewry. Kible jadą stację dalej, do Rabki - gdzie można zrobić większe zakupy.
Chabówka ma same zalety:
- Ciekawa okolica do obserwowania (focenia) pociągów, kilka wiaduktów w okolicy, ciekawe zabytkowe maszyny,
- specyficzny klimat miejsca: kameralna atmosfera, personel to spoko ekipa kolejarzy z gór :P
- pokoje stosunkowo tanie, czyste, z kolejowymi wstawkami (wykładziny i koce PKP itp:)
- dobry dojazd: autem lub pociągiem
Szkoda tylko, że z przyczyn ekonomicznych rzadko jeździ pociąg pod parą. Kilka lat temu w sezonie jeździł od piątku do niedzieli na trasie Chabówka - Mszana Dolna. Odbywają się jednak kilka razy w roku imprezy cykliczne: "Pociąg do Żywca":P, Parada Parowozów

PKP-Jazda od kilku lat jeździ do Chabówki na wiosnę:
Image Image Image

Strony www Skansenu:
Image www.parowozy.pl

Image www.skansen.hg.pl
Wczasy wagonowe
To chyba najlepsza opcja spędzenia wakacji czy urlopu przez miłośnika kolei. Problem w tym, że jest coraz mniej wagonów, w których można wynająć pokoje. Do tego PKP nie dba o promocję i ciężko znaleźć aktualne namiary na wczasy wagonowe.
Może ktoś z Was dysponuje aktualnymi adresami i numerami telefonów?


Łeba
Tuż za stacją w Łebie znajduje się mała bocznica, na której ustawionych jest kilka wagonów mieszkalnych. Wszystko ładnie i schludnie utrzymane, do sklepów blisko, na dworzec też, do morz już trochę dalej :) W wagonach kuchenka gazowa, tv, radio. Dostęp do kibelka i prysznica w baraczku.
Wagonami opiekuje się Stowarzyszenie (którego nazwy dokładnie nie znam), którego siedziba znajduje się w Katowicach. Z roku na rok waży się sprawa istnienia ośrodka w Łebie, oczywiście z braku kasy. Tak więc dzwonić po konkrety można w okolicach lutego.
tel. 32 710-55-27
Image


Hel
To chyba najbardziej znane miejsce w Polsce gdzie stoją wagony wczasowe.
Jeden z nich promuje się nawet w internecie:
Image

Resztą wagonów zarządza PKP (pewnie dlatego telefony są nieaktualne)
Image
Wczasy wagonowe na Helu - fotki


Jastarnia
Ośrodek Wczasów Wagonowych PKP

Re: Kolejowe wywczasy - MK wymarzony weekend, wakacje, urlop

PostWysłany: 19 Cze 2013, 06:22
przez Pt@ku
Ostatnio byłem w Wiśle i co zauważyłem.
Ustroń wagony, w których tętniło życie w ciepłych dniach niestety są zamknięte na cztery spusty. W Wiśle Uzdrowisko już ich nie ma od kilku lat. Natomiast w Ustroniu Polanie gdzie stało ich 10 czy nawet więcej i jak się tam było to widać było, jak się ludzie tam świetnie bawią, teraz zostało ich tylko 4 sztuki, ale widać że są używane.
Taki wagonik sobie wykupić to fajna sprawa.

wczasy wagonowe

PostWysłany: 06 Lut 2016, 07:57
przez markos340
witam
Jestem tu nowy ale na koleji pracuje 23lata chciałem sie dowiedzieć czy ktoś z forum posiada jakies kontakty na wczasy wagonowe interesuje mnie Giżycko byłem prawie 10 lat temu na wagonach własnie w Gizycku i chciałbym ponownie się tam wybrać czy wagony jeszcze obsługują turystów

Re: wczasy wagonowe

PostWysłany: 14 Lut 2016, 20:49
przez cluzo
Ja wiem tylko o wagonach w Łebie i na Helu. Ktoś coś?

// pozwoliłem sobie przenieść post na odpowiedni tor :)