PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Prośby, skargi, zażalenia, wnioski, interpelacje - tu zgłaszamy sprawy dotyczące funkcjonowania Forum PKP-Jazdy

PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez cluzo » 19 Sty 2012, 18:04

W tym wątku proponuję zamieszczać wszelkie uwagi, wnioski i propozycje dotyczące strony http://www.pkp-jazda.pl

Na dobry początek PKP-Jazda 2012
Jako, że ostatnio robię bokami jeśli chodzi o czas, tegoroczna wersja pkp-jazdy w necie nie będzie zbyt bogata w migoczące i świecące bajerki. Po prostu nie mam czasu na zabawę w te klocki, tak więc plan jest prosty. Stronka ma być szybka do zrobienia ale jednocześnie ładna. A, że mamy wyjątkowy dla Polski rok, proponuję by motywem przewodnim był Stadion Narodowy - wszak dość często jeździmy obok niego. Na stronie 2012 chcę zamieścić baner z widokiem stadionu w różnych etapach jego budowy. I tu właśnie pojawia się prośba do Was - wygrzebcie i podeślijcie mi na maila swoje fotki, na których widać stadion oraz jakiś kolejowy motyw, np:
Image
PS: Wyślijcie max 3-5 zdjęć.
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez stmichal » 02 Lut 2012, 15:52

Ja mam uwagę co prawda nie dotyczącą samej strony a forum:
Praktycznie każdego dnia forum jest zalewane spamem pozostawionym przez boty, nawet teraz jest z 20 postów tego typu. Nie da się tego jakoś ukrócić? Jeśli się da to może przy rejestracji dać te kody obrazkowe. Być może nie wyeliminuje to wszystkich ataków bo pewnie część jest w stanie to obejść, ale na innych forach praktycznie nie spotykamy się z tym problemem a już na pewno nie na taką skalę. Dodatkowo można wprowadzić limit np zakładanie nowego tematu raz na godzinę, albo w ogóle użytkownikom którzy dopiero się zarejestrowali zablokować możliwość zakładania tematów przez pierwsze 24 godziny. Jak ktoś coś będzie potrzebował na szybko to napisze w już istniejącym temacie, boty natomiast powinny zgłupieć od czegoś takiego. Co prawda nie znam się na tym i nie wiem na ile jest coś takiego wykonalne, ale te ataki przynajmniej mnie, denerwują i myślę że coś warto z tym zrobić.
2016: 50349km, 2015: 68213km, 2014: 50312km 2013: 40882km, 2012: 50839km, 2011: 28130km, 2010: 10017km
stmichal
 
Posty: 394
Rejestracja: 19 Sie 2011, 19:03

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Karol » 02 Lut 2012, 18:18

Jeśli chodzi o te ataki, to nie pozostajemy bezczynni. Właśnie z racji tego spamu, admin przydzielił mi uprawnienia do usuwania postów i zamykania tematów oraz banowania niechcianych użytkowników i adresów IP. A ponieważ dość często zaglądam na forum, staram się czyścić na bieżąco. Sprawa wydaje się łatwa do zwalczania, jeśli mamy do czynienia z pojedynczymi postami. Dzisiaj jednak nie zdążyłem zareagować za wczasu. Zanim zbanowałem użytkownika i IP ten bot zdążył otworzyć ponad 70 wątków w temacie "PKP-Jazdy 2012", wysyłając post co 2 minuty przez ok. 2,5 godziny. I tu już będzie musiał wkroczyć admin, by móc zamknąć wszystkie wątki ze spamem hurtem. Ja nie posiadam takich uprawnień i musiałbym wywalać każdy post/temat z osobna, co jest dość upierdliwe.
Nie zmienia to faktu, że przydałoby się dorzucić jakieś opcje, utrudniające rejestrację i spamowanie na forum. Pytanie do admina, czy jest możliwe dorzucienie skryptu z tokenem, ew. opcji zatwierdzania postów przez admina dla nowych użytkowników?
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Bilet Świętokrzyski » 02 Lut 2012, 20:42

Czy można zrobić limity podczas rejestracji?
Ja zarejestrowałem się bez problemu ale w pokojowych zamiarach. Napisałem, że dosiądę do PKP-Jazdy w Ostrowcu podczas zmiany rozkładu jazdy i tak też się stało. Bez możliwości rejestracji lub pisania przez pierwsze 24 godziny też bym dołączył. Nie byłoby dla mnie problemu potem się rejestrować
z wytłumaczeniem, że to naprawdę ja.
Wniosek do rejestracji ale nie taki jak podanie o wizę tylko rozsądnie, żeby nie uchodzić za jakąś zamkniętą grupę.
Ostatnio edytowany przez Bilet Świętokrzyski, 02 Lut 2012, 21:07, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Bilet Świętokrzyski
 
Posty: 296
Rejestracja: 10 Gru 2011, 20:42

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Kloze » 02 Lut 2012, 20:48

CAPTCHA już była pryz rejestracji, jednak dosyć słaba - jak się okazuje. Zmieniłem na reCAPTCHA - zobaczymy co to zmieni. Jeśli niewiele, będę myślał nad alternatywnymi rozwiązaniami. Dajmy sobie dwa tygodnie na testy.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez stmichal » 02 Lut 2012, 20:51

ew. opcji zatwierdzania postów przez admina dla nowych użytkowników

temu akurat jestem przeciwny. Admin nie może przecież cały czas być dostępny na forum. Zdarza się i pewnie będzie zdarzało się nie raz że osoby odpowiedzialnej za forum nie ma przez kilka dni przed kompem, i co wtedy? Wątpię, żeby zainteresowanej osobie chciało się czekać. Raczej powinno zrobić się coś co będzie oszukiwało boty a nie uprzykrzało zbytnio życia normalnym użytkownikom.
Ps. Kloze fajny podpis :) Chyba też sobie walne coś w tym stylu :)
2016: 50349km, 2015: 68213km, 2014: 50312km 2013: 40882km, 2012: 50839km, 2011: 28130km, 2010: 10017km
stmichal
 
Posty: 394
Rejestracja: 19 Sie 2011, 19:03

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez cluzo » 03 Lut 2012, 09:46

Karol napisał(a):Właśnie z racji tego spamu, admin przydzielił mi uprawnienia do usuwania postów i zamykania tematów oraz banowania niechcianych użytkowników i adresów IP.

Ostrożnie z tym banowaniem grup IP. Kilka dni temu wchodzę na forum a tu komunikat, że bezwarunkowo zablokowano mi dostęp do forum i że mogę się z adminem skontaktować - poczułem się trochę jak bot, ale że znam admina szybko odblokowano mi dostęp do forum :P
Kloze napisał(a):UWAGA! Jeśli pulą adresów jest 0.0.0.0-255.255.255.255 lub coś o podobnie dużym rozrzucie, NIE BANUJEMY, bo to praktycznie cały Internet

Więcej: viewtopic.php?f=36&t=161#p459

Śmietnisko na forum faktycznie robi się coraz większe i ręczne usuwanie spamu nie ma na dłuższą metę sensu. Być może tocken coś pomoże, jeśli nie trzeba będzie z Klozetem przysiąść nad tym. A to jeszcze nie wszystko z czym się do Łukasz uśmiechamy...

Otóż zeszły rok pokazał gwałtowny rozwój PKP-Jazdy. Zaczęliśmy jeździć coraz większą ekipką i w coraz częściej. Ptaku to aż się z roboty zwolnił, by częściej i więcej jeździć:P Efekty tego są takie, że na obecną chwilę są do zrobienia 3 zaległe fotogalerie. Niestety zaczyna mi brakować na to wszystko czasu, tak więc trzeba przemyśleć nową formułę prezentowania w sieci relacji z naszych podróży. Wstępnie przemyślałem temat i wydaje mi się, że najłatwiej by było zrobić to na forum. Dodać jakąś zakładkę galeria i tam każdy by wrzucał swoje foty z PKP-Jazd.
Kloze, musimy się zgadać jakoś na skyp i przedyskutować temat.
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Kloze » 03 Lut 2012, 14:14

Tak jak pisałem wcześniej, zainstalowałem nową (powszechnie zachwalaną) captchę. Powinno pomóc. Z efektów jej działania rozliczymy się 20.02.

Na galerie będę miał więcej czasu też po tej dacie.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Kloze » 07 Lut 2012, 21:04

Dzisiaj w nocy miał miejsce pierwszy spam od zmiany captchy. Nie uznaję go jednak jako minus reCaptchy, ponieważ posty zostały napisane z konta stworzonego przed zmianą zabezpieczeń. Tak więc do dnia dzisiejszego nowy tekst z obrazka jest w 100% skuteczny.

Przy okazji na forum zarejestrował się Wito, więc nie dość, że rejestracja działa, to nie uprzykrza życia osobom z dysfunkcją wzroku. Świetnie :)
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez cluzo » 08 Lut 2012, 09:51

Kloze napisał(a):Dzisiaj w nocy miał miejsce pierwszy spam od zmiany captchy. Nie uznaję go jednak jako minus reCaptchy, ponieważ posty zostały napisane z konta stworzonego przed zmianą zabezpieczeń.

Myślę, że i na to znalazła się rada - gdy dziś zobaczyłem że nasze forum ma 239 użytkowników, postanowiłem użyć administracyjnych mocy z całą bezlitosną siłą i dezaktywowałem konta 202 użytkowników. Główne kryteria kont do wysiadki z forum były oczywiście przekierowania na podejrzane adresy www, dziwne nazwy oraz oczywiście rasistowskie podejście do adresów IP. Tak więc zneutralizowałem zarówno naszych 'przyjaciół' z Rosji, USA, Canady a nawet z Bombayu :) Mam nadzieję, że w całym tym ogromie kont do usunięcia przypadkiem nie zneutralizowałem konta jakiegoś MK. W razie takiej sytuacji proszę o ponowną rejestrację, a za utrudnienia uprzejmie przepraszamy.
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Kloze » 08 Lut 2012, 17:38

Dobra robota! Sam się do tego przymierzałem od paru dni.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Kloze » 19 Lut 2012, 16:56

Fotogalerię z wczorajszej imprezy Okręgu Stu Mostów zamieściłem na Picasa Web Albums celem demonstracji, jak w przyszłości będą wyglądały albumy z PKP-Jazd > kliknij mnie <. Polecam zwrócić uwagę na kilka ciekawych opcji:
- Pokaz slajdów - jak na netową przeglądarkę zdjęć, fotki ogląda się bardzo przyjemnie i nawet opisy są zachowane.
- Ryje zostały otagowane, dzięki czemu za 20 lat nie będzie trudności z przypomnieniem sobie, kto jak wygląda.
- Część zdjęć została przypięta do mapy. Po prawej stronie na dole można zobaczyć mapę wszystkich przypiętych z albumu zdjęć, a przy każdym pojedyńczym można sprawdzić, gdzie dokładnie zostało zrobione.
- Do zdjęć można dodawać komentarze. Ba. Jest to wręcz wskazane! :) Wymaga to jednak posiadania konta Google.
- Zdjęcia można też pobierać w maksymalnej dostępnej rozdzielczości.
- Zdjęcia udostępnione są na licencji Creative Commons, co oznacza, że nie można ich wykorzystywać do celów komercyjnych, jednak osoby trzecie mogą je wykorzystać do jakiegokolwiek ze swoich projektów, jednak z uznaniem autorstwa. W praktyce jednak nie sądzę, by ktokolwiek chciał nasze zdjęcia wykorzystywać :)

Niestety minusem albumu jest to, co miało być jego największym plusem. Nie obejdzie się bez zbierania zdjęć przez jedną osobę, sortowania, żmudnego wybierania i ostatecznie wrzucania, opisywania, tagowania, lokalizowania, układania i tak dalej i tak dalej. Myślę jednak, że sam album, jego funkcjonalność, intuicyjność i łatwość tworzenia i tak dają mu +10 do fajności i zostanie on przyjęty przez PKP-Jazdę na dłużej jako forma prezentacji zdjęć.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Loooooker » 19 Lut 2012, 18:58

Mnie pomysł z umieszczaniem zdjęć w picasa średnio się podoba.
Od strony technicznej rozumiem, ze jest to czasochłonne itp. , ale jakoś prezentować sie trzeba.
Dotychczas miało to efekt i styl. Działamy wspólnie już trochę czasu i trzeba pewnien poziom trzymać, ludzie to na pewno oglądają.
I wiem, ze ta oglądalność by spadła wraz ze zmianą. Dotychczasowa forma według mnie jest niezastąpiona.

Taką prezentacje jak umieścił Kloze nie jest najgorsza, tylko mało czytelna i przejrzysta.
Na umieszczanie galerii z okręgów i mniej waznych jazd nadaje się jak najbardziej, ale główne galerie z pkp-jazd powinny być moim zdanie prezentowane jak dotychczas.

To tylko luźne przemyślenia, nie wiem czy ktoś podziela moje zdanie...
Ale jest XXi wiek i wolność słowa przy okazji :)
2012: 10101km (stan na 22.06)
Regio: 2496 km (24,71%) interRegio: 1400 km (13,86%)
TLK: 5642km (55,86%) ARRIVA: 199 km (1,97%)
KM: 17 km (0,17%) KD: 272km (2,69%)
SKM W-Wa: 4 km (0,04%)KW: 71 km (0,70%)
Awatar użytkownika
Loooooker
 
Posty: 62
Rejestracja: 20 Sie 2011, 07:27
Miejscowość: Malbork

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez cluzo » 19 Lut 2012, 19:21

Loooooker napisał(a):Mnie pomysł z umieszczaniem zdjęć w picasa średnio się podoba.

I ja mam podobne przemyślenia do twoich - nie ma to jak własne i oryginalne podstronki z PKP-Jazd. Jak dotąd nasze fotogalerie wyróżniały się z pośród wielu podobnych tematycznie, ale nie ma nic za darmo - powstawały one kosztem dużej ilości (głównie mojego i Ptaka) czasu. Fajnie, że PKP-Jazda nabrała rozpędu, że PeKiPa się stale powiększa, a i wyjazdów jest coraz więcej, lecz ten rozwój nie jest do pogodzenia z dotychczasową formą prezentowania naszej działalności. Po prostu tworzenie fotogalerii przestało być dla mnie przyjemnością, a zaczęło być kieratem. Mówiąc krótko jeśli chodzi o mnie, ja wylogowuję się z tej roboty na amen.
Stajemy przed koniecznością stworzenia jakiejś alternatywy, a jak się okazuje Picassa wcale nie jest taka idealna:
Kloze napisał(a):Niestety minusem albumu jest to, co miało być jego największym plusem. Nie obejdzie się bez zbierania zdjęć przez jedną osobę, sortowania, żmudnego wybierania i ostatecznie wrzucania, opisywania, tagowania, lokalizowania, układania i tak dalej i tak dalej.


Na osłodę przedstawiam Wam PKP-Jazdę 2012
Nie jest to jeszcze wersja ostateczna, ale z biegiem dni uzupełnię ją o brakujące ogniwa :)
Image [ Przesyłam ].[ Kolejowe ].[ Pozdro ].< cluzo >
Awatar użytkownika
cluzo
 
Posty: 308
Rejestracja: 18 Sie 2011, 19:04
Miejscowość: Kielce

Re: PKP-Jazda.pl - wnioski i uwagi dotyczące strony www

Postprzez Kloze » 19 Lut 2012, 19:30

Picasa udostępnia też API dla webmasterów, co akurat bardzo mnie cieszy. W praktyce oznacza to tyle, że istnieje techniczna możliwość integracji googlowskiego albumu ze stroną PKP-Jazdy.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków


Wróć do Przedział służbowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron