Symulatory urządzeń sterowania ruchem kolejowym

Kolejowe symulatory oraz zabawy i gry (nie tylko komputerowe)

Symulatory urządzeń sterowania ruchem kolejowym

Postprzez admin » 20 Sie 2011, 15:04

//posty przywrócone z pierwszego/uszkodzonego forum PKP-Jazdy

2010-11-30, 18:47:49 Ptaku napisał(a):Kolejarz - Kierowanie ruchem na nastawni
http://kolejarz.prv.pl/

Dwie stare chyba tekstówki jak się nie mylę:
Poznań Gł. - czasem sobie do tego usiądę :)
Gdańsk Gł. - duży ruch pociągów, bo dochodzą SKM
No i nie można zapomnieć o Somoninie.

Tu możecie coś znaleźć dla siebie jak tego nie macie:
http://archeo.kolej.pl/software/nastawnia.html
admin
Administrator
 
Posty: 93
Rejestracja: 18 Sie 2011, 16:56

Re: Symulatory urządzeń sterowania ruchem kolejowym

Postprzez Kloze » 23 Cze 2013, 10:34

ISDR - Symulator prowadzenia ruchu kolejowego
www: isdr.pl


Celem programu jest możliwie dokładne odwzorowanie działania urządzeń srk i pracy dyżurnego ruchu stacji kolejowej. Symulacja działania urządzeń srk obejmuje urządzenia stacyjne typu E, blokady liniowe oraz urządzenia na przejazdach drogowo-kolejowych (w tym działanie urządzeń SSP). Symulacja kierowania ruchem kolejowym obejmuje uproszczone porozumiewanie się z pracownikami innych posterunków (np. telefoniczne zapowiadanie pociągów, powiadamianie dróżników przejazdowych) oraz z obsadą pojazdów trakcyjnych (np. podawanie sygnałów, wydawanie rozkazów pisemnych), obsługę Systemu Wspomagania Dyżurnego Ruchu, kierowanie pracą manewrową itp. Ruch pociągów generowany jest na podstawie zadanego rozkładu jazdy, przy czym możliwe jest tworzenie własnych rozkładów jazdy przy pomocy dołączonego do programu edytora. Symulowane mogą być rozmaite sytuacje awaryjne, takie jak usterki urządzeń, zamknięcia torów czy defekty pojazdów trakcyjnych, zmuszające dyżurnego ruchu do zastosowania odpowiednich procedur i awaryjnej obsługi urządzeń.
Image
2015 9 godzin 47 minut (stan na 04.03)
2014 brak przejazdów | 2013 80 godzin 31 minuty
2012 34 godziny | 2011 10 godzin 48 minut
Awatar użytkownika
Kloze
 
Posty: 225
Rejestracja: 20 Sie 2011, 08:27
Miejscowość: Kraków

Re: Symulatory urządzeń sterowania ruchem kolejowym

Postprzez Karol » 31 Lip 2013, 21:04

Większość znanych wśród MiKoli symulatorów sterowania ruchem kolejowym odwzorowuje, z różnym stopniem realizmu, funkcjonowanie urządzeń przekaźnikowych bądź komputerowych, działających z wykorzystaniem świetlnych schematów układu torowego, pokazujących położenie zwrotnic i sygnały na semaforach. Tym razem chciałbym zaprezentować ciekawy program, który stanowi, jak sądzę, jedyny wyjątek od wspomnianej reguły...

Stellwerksimulation Güttingen
Symulator nastawni Güttingen (Szwajcaria)

Jest to prosty graficznie, ale dobrze odzwierciedlający rzeczywistość, symulator dla wszystkich, którzy chcieliby w praktyczny sposób zapoznać się z funkcjonowaniem mechanicznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Podejrzewam, iż nie jest to powszechnie znany wśród polskich MiKoli symulator, dlatego przetłumaczyłem potrzebne informacje z języka niemieckiego i zamieściłem w tym temacie. Tu jest link do oficjalnej strony projektu: stellwerke.sgander.ch.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej opisami! Znajdziecie tam m.in. linki do plików programu oraz instrukcję obsługi w wersji polskiej.

Aplikacja napisana została w środowisku Java przez Simona Gandera. Prace nad aplikacją trwały dwa lata. Autor rozpoczął je od wizyty i foto-sesji w oryginalnej nastawni znajdującej się na niewielkiej szwajcarskiej stacji Güttingen nad Jeziorem Bodeńskim (nie mylić z niemieckim Göttingen). Lokalizacja stacji Güttingen na mapie Google.

Stacja Güttingen w realu:

Image - widoczna jednostka zespolona FLIRT (pociąg S-Bahn St. Gallen)

Tak w oryginale wygląda wnętrze nastawni na stacji Güttingen:

Image - nastawnica

Image - aparat blokowy z szafą zależności

Image - podświetlany schemat sytuacyjny

Więcej fotek znajdziecie tutaj.

Jest to nastawnia dysponująca, obsługująca okręg nastawczy obejmujący całą stację (brak blokady stacyjnej), w tym pięć torów (główny zasadniczy, główny dodatkowy, boczny, dwa oporowe - żeberka). Zawiera urządzenia mechaniczne scentralizowane z półsamoczynną dwukierunkową blokadą liniową. Zasada działania tej nastawni jest mocno zbliżona do realiów wciąż panujących na wielu małych stacjach w Polsce. Dlatego prezentowany symulator jest szczególnie godny polecenia.

Tak prezentuje się zrzut ekranu wirtualnej wersji nastawni Güttingen:

Image

Projekt ma charakter rozwojowy. Niektóre uproszczone funkcje zostaną w kolejnych wersjach rozbudowane, by jak najbardziej odpowiadały rzeczywistości.

Wymagania systemowe
Program w całości napisany został w języku Java i powinien działać na każdym komputerze sobistym posiadającym zainstalowane Java Runtime Environment. W razie ewentualnego braku tego środowiska w systemie polecam zajrzeć na stronę: http://www.java.com/.
Program najlepiej działa przy rozdzielczości nie mniejszej niż 1024x768 px.

Licencja
Program podlega otwartej licencji General Public License, co oznacza, że każdy może go kopiować i rozpowszechniać. Udostępniony jest kod źródłowy. Jeśli ktoś opublikował zmodyfikowaną wersję programu ma obowiązek udostępnić również (zmodyfikowany) kod źródłowy.

Pliki programu i instalacja

Aktualna wersja oficjalna v. 3.2
Program (archiwum java) [573 KB]: StwSimGuettingen-3.2.jar
Kod źródłowy [566 KB]: StwSimGuettingen-3.2.zip

Program nie wymaga instalacji. Wystarczy zapisać plik StwSimGuettingen-3.2.jar w wybranym miejscu na dysku i uruchomić.
W przypadku przeglądarki Internet Explorer konieczna jest zmiana rozszerzenia po zapisaniu pliku na dysku. Przegladarka domyślnie traktuje plik jako *.zip. Należy wpisać rozszerzenie *.jar.

Wersja nieoficjalna (modified by Karol) POLECAM!!!
Program (archiwum java) [4,7 MB]: StwSimGuettingen-3.2_modified.jar
Kod źródłowy [4,7 MB]: StwSimGuettingen-3.2_modified.zip

Ponieważ w wersji oficjalnej zauważyłem kilka niedogodności, dokonałem drobnych modyfikacji, zgodnie prawami przysługującymi na mocy licencji General Public.
1. Na schemacie sytuacyjnym w górnej części ekranu dodałem, zgodnie ze stanem faktycznym (patrz fotka powyżej), napisy z nazwami sąsiednich posterunków ruchu (Kesswil i Altnau), co ułatwia prowadzenie ruchu wg zadanego rozkładu jazdy.
2. Zredukowałem zbyt dużą głośność dzwonków uruchamianych podczas automatycznego zamykania i otwierania się rogatek.

Instrukcja obsługi po polsku do pobrania!!! (prepared by Karol)
>> POBIERZ INSTRUKCJĘ [*.pdf: 189 KB]

Instrukcję przygotowałem na podstawie opisów zamieszczonych na oficjalnej stronie projektu (stellwerke.sgander.ch). Tekst dostosowany został do obowiązującej w Polsce terminologii kolejowej.

Gotowy rozkład jazdy do pobrania!!! (prepared by Karol)
Plik z rozkładem do wgrania do symulatora [*.txt: 1,35 KB] >> POBIERZ
Zanim wgrasz rozkład do programu przeczytaj instrukcję obsługi!

Szczegółowy rozkład jazdy dla dyżurnego ruchu [*.pdf: 1,28 MB] >> POBIERZ

Na podstawie oryginalnego rozkładu jazdy stacji Güttingen (sbb.ch) przygotowałem także rozkład przeznaczony do wgrania do symulatora. Stacja Güttingen znajduje się na trasie pociągów należących do S-Bahn St. Gallen. Nie jeżdżą tamtędy żadne pociągi dalekobieżne. Aby więc urozmaicić rozkład jazdy dodałem, oprócz faktycznych kursów S-Bahn, fikcyjne "przeloty" pociągów towarowych. Niektóre z nich zatrzymują się na stacji by poczekać na krzyżowanie z pociągiem osobowym. Do pobrania jest plik tekstowy, który ładuje się do programu symulatora (patrz: Instrukcja obsługi) oraz szczegółowy rozkład przyjazdów i odjazdów dla dyżurnego ruchu (plik pdf).
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53


Wróć do Gry

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron