Kartografia kolejowa

Kolejowe dokumenty, teksty, epika i liryka

Kartografia kolejowa

Postprzez Karol » 19 Maj 2013, 19:40

W tym temacie zbieramy informacje o mapach i atlasach prezentujących sieć kolejową Polski i innych krajów.

Image Image Image

Posty przeniesione z tematu dotyczącego wydawnictwa pt. "Atlas Linii Kolejowych Polski 2011":

stmichal napisał(a):26 października ukazał się Atlas linii kolejowych Polski 2011.
W atlasie znajdują się:
? ogólny skorowidz map
? legendy, słowniki i tabele z objaśnieniami skrótów
? 97 arkusze map ogólnych Polski i Okręgu Kaliningradzkiego w skali 1:300 000
? 32 mapy największych węzłów kolejowych w skali 1:25 000 ? 1:100 000 (Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Inowrocław, Jaworzno Szczakowa, Kędzierzyn Koźle, Koluszki, Kostrzyn, Kraków, Legnica, Lublin, Łazy, Łódź, Opole, Piła, Poznań, Przemyśl, Rybnik, Szczecin, Świnoujście, Tarnowskie Góry, Tarnów, Toruń, Trzebinia, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zbąszynek, Żagań, Żary)
? 8 map tematycznych (rozwój sieci kolejowej na tle zmieniających się granic, elektryfikacja linii, natężenie ruchu pociągów, prędkości szlakowe, korytarze transportowe)
? 13 map historycznych (Kresy i Zaolzie 1939)
? mapa 100 największych hitów kolejowych Polski
? ok. 400 fotografii ciekawych obiektów i pięknych kolejowych widoków
? 117 tabel z danymi historycznymi (daty uruchomienia, elektryfikacji, zawieszenia ruchu, reaktywacji lub likwidacji)
? 7 stron z wizerunkami i opisami sygnalizacji mechanicznej i świetlnej stosowanej obecnie na polskich kolejach
? skorowidz nazw historycznych kolei
? indeks stacji, przystanków i posterunków obejmujący zmiany nazewnictwa w latach 1842-2011
? legendy i tłumaczenia skrótów w językach: polskim, niemieckim, angielskim, czeskim, francuskim, włoskim, rosyjskim i węgierskim
Mapy zawierają: koleje normalno-, szeroko- i wąskotorowe, koleje przemysłowe (piaskowe, górnicze, cegielniane, torfowe), koleje parkowe, wojskowe i linowe, skanseny, muzea, pomniki kolejowe, mosty, wiadukty, tunele, kilometraż i numerację linii, sygnalizację mechaniczną na stacjach, stacje, przystanki, posterunki odgałęźne, zakłady przemysłowe z bocznicami, lokomotywownie, stacje, przystanki, mijanki, profile linii górskich, linie zelektryfikowane i ze zdemontowaną trakcją.

Najtaniej znalazłem tutaj: http://ksiegarnia.bytom.pl/ksiazka/7385 ... olski-2011
Ma już ktoś z Was ten atlas? Karol Ty planowałeś zakup chyba. Zaszły jakieś znaczące zmiany, poprawiono błędy? Właśnie apropo, gdzie należy wysłać informacje o błędach we wcześniejszych wydaniach? Nie zagłębiając się zbytnio znalazłem tego całkiem sporo. Niestety w atlasie nie ma na ten temat żadnych informacji.

Karol napisał(a):
stmichal napisał(a): Ma już ktoś z Was ten atlas? Karol Ty planowałeś zakup chyba. Zaszły jakieś znaczące zmiany, poprawiono błędy? Właśnie apropo, gdzie należy wysłać informacje o błędach we wcześniejszych wydaniach? Nie zagłębiając się zbytnio znalazłem tego całkiem sporo. Niestety w atlasie nie ma na ten temat żadnych informacji.

Przeglądałem to wydanie Atlasu podczas Targów TRAKO, na stoisku przy wystawie modelarskiej "Świat małej kolei". Oglądając go nie miałem możliwości dokonania szczegółowej analizy wprowadzonych zmian i poprawek (widziałem go zaledwie 5 minut). Ogólnie rzecz biorąc wiele się nie zmieniło, w porównaniu z wydaniem 2010. Układ graficzny jest w zasadzie taki sam. Spora część zdjęć powtarza się. Atlas 2011 został stworzony głównie z myślą o tych, którzy nie zdążyli nabyć wydania 2010. Tym razem skupiono się na poprawie błędów z poprzedniego wydania. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, co dokładnie poprawiono. W Atlasie 2011 dodano m.in. kilka nowych map węzłów, wstawiono parę stron na temat sygnalizacji na sieci PKP.

W kwestii zauważonych błędów uważam, że należałoby je zgłaszać bezpośrednio do wydawnictwa Eurosprinter: http://eurosprinter.com.pl/

Zakup Atlasu 2011 polecałbym więc wszystkim tym, którzy nie posiadają wersji 2010, a interesuje ich pełne wydanie (wraz z danymi historycznymi, spisem wszystkich stacji i przystanków, mapami tematycznymi, mapą Kresów i innymi dodatkami). Tych, których zadowoli jedynie podstawowy zestaw map i chcieliby zabierać swój atlas w podróż, zdecydowanie rekomendowałbym Mały Atlas 2011, który jest żejszy i chudszy. Posiadaczom Atlasu 2010 radziłbym się mocno zastanowić, czy warto zainwestować w kolejne wydanie, tylko dlatego że zawiera mniej błędów.

Posiadam Atlas 2010 oraz Mały Atlas 2011. Postanowiłem zrezygnować z zakupu pełnej wersji 2011 i poczekać kilka lat, aż powstanie kolejne, wyraźnie zaktualizowane wydanie, uwzględniające na mapach m.in. połączenie na lotnisko Lublin-Świdnik, Pomorską Kolej Metropolitalną i być może planowany przebieg linii KDP, tzw. "Y".
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Kartografia kolejowa

Postprzez Karol » 19 Maj 2013, 21:01

Image <<< Aby wyświetlić mapę naciśnij na baner!

Przedstawiam Interaktywną Mapę Polskiej Sieci Kolejowej (wersja 0.9.1), którą wykonałem w środowisku GIS (Geographic Information System), na podstawie danych wektorowych Open Street Map oraz podkładów Open Layers.

Image

Sieć kolejowa zaprezentowana została na tle hybrydowego obrazu satelitarnego Google, dzięki czemu możliwe jest powiązanie układu linii kolejowych z nazwami miejscowości, przebiegiem dróg i charakterystycznymi punktami w terenie. Warstwę graficzną wzbogacono o bazę danych, zawierającą informacje o odcinkach sieci (numer i nazwa linii, numer, nazwa i długość odcinka oraz nazwa zarządcy). Informacje te odnoszą się do podziału sieci na Zakłady Linii Kolejowych, jaki funkcjonował do 2010 r., i pozyskane zostały z oficjalnych danych PKP Polskich Linii Kolejowych.

Image

Mapa w obecnej formie zawiera prawie wszystkie odcinki polskiej sieci kolejowej, będące pod zarządem PKP PLK oraz innych administratorów (m.in. PKP LHS, WKD), z wyjątkiem kolei piaskowych oraz linii wąskotorowych. Bieżąca wersja mapy ma charakter testowy. Występuje różny poziom dokładności wrysowanych szlaków, w zależności od jakości dostępnych danych wektorowych oraz map podkładowych. Docelowo planowana jest korekta przebiegu błędnie poprowadzonych odcinków oraz dostosowanie bazy danych do podziału sieci obowiązyjącego od 2010 r.

Zapraszam do przeglądania on-line!

Ewentualne uwagi proszę kierować na adres e-mail: mapa@pkp-jazda.pl
Wszekjue sugestie i komentarze mile widziane! Mogą się one przyczynić do udoskonalenia mapy i publikacji kolejnej jej wersji.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Kartografia kolejowa

Postprzez Karol » 20 Maj 2013, 08:48

Atlas drah České republiky 2006-2007
Atlas linii kolejowych Republiki Czeskiej - wydanie 2
Malkus, Praha, 2006

Image Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Niezwykle dokładnie opracowany atlas linii kolejowych Czech. Zawiera 104 mapy sieci ogólne w skali 1:200 000 z komentarzami (w jęz. czeskim) i tabelami zawierającymi informacje historyczne wobec linii. Poza mapami głównymi w atlasie znajduje się multum map tematycznych (np. podział sieci według napięcia, postęp i regres linii, korytarze transportowe, podziały administracyjne itd.). W atlasie poza samymi mapami czytelnicy znajdą wiele ciekawych informacji o atrakcjach kolejowych naszego południowego sąsiada. Zawiera również mapy sieci tramwajowych i trolejbusowych Czech w skali 1:50 000.

------------------------------------

?????. ???????? ??????. ?????? ? ???????????? ???????????
Atlas. Linie kolejowe. Rosja i państwa ościenne
Omskaya Kartograficheskaya Fabrika, Omsk, 2010

Image Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Atlas linii kolejowych największego kraju na naszym globie. Nie jest to jakaś bardzo gęsta sieć dróg żelaznych (tak jak w krajach Europy Zachodniej czy Środkowej). Toteż jego autorom udało się zmieścić mapy w te niedużej publikacji w formacie zeszytu. Co osoby interesujące się wschodnimi kolejami znajdą w tym atlasie? Podział na linie magistralne i lokalne, węzły kolejowe, promy kolejowe, odległości w kilometrach pomiędzy stacjami/przystankami, spis stanic.

------------------------------------

???????. ????? ?????????
Ukraina. ?tlas linii kolejowych
Kartografija, Kiev, 2008

Image Image
Ksiegarnia-Podroznika.pl napisał(a): Atlas linii kolejowych Ukrainy opisuje na 80 stronach sieć kolejową naszego wschodniego sąsiada. Jest to publikacja, która zainteresuje fanów kolejnictwa, jedyna tego typu dostępna aktualnie w Polsce. W treści atlasu odnajdziemy podział na linie dwu i jednotorowe, węzły kolejowe, linie zelektryfikowane, wąskotorowe, tranzytowe itd, odległości w kilometrach pomiędzy stacjami/przystankami, spis stanic. Skala map 1:750 000.

------------------------------------

Eisenbahnatlas Deutschland
Atlas kolejowy Niemiec - wydanie 8 (2011/2012)
Schweers + Wall, Köln, listopad 2011

Image Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Prezentujemy państwu najnowszą edycję Atlasu kolejowego Niemiec. Na 270 stronach znajdą państwo mapy sieci kolejowej wraz z bocznicami, kolejami wąskotorowymi i prywatnymi w skali 1:300 000. Są zaznaczone także linie zlikwidowane, koleje linowe, kilometraż, kolejowe przeprawy promowe, tunele i inne ciekawostki. Poza mapami głównymi kilkadziesiąt największych węzłów kolejowych w większej skali 1:100 000. W tej edycji także wiele ogólnoniemieckich map tematycznych. Legenda w jęz. niemieckim i angielskim.

------------------------------------

Eisenbahnatlas Österreich
Atlas kolejowy Austrii - wydanie 2
Schweers + Wall, Köln, listopad 2010

Image Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Prezentujemy państwu najnowszą edycję Atlasu kolejowego Austrii. Na 130 stronach znajdą państwo mapy sieci kolejowej wraz z bocznicami, kolejami wąskotorowymi i prywatnymi w skali 1:150 000. Są zaznaczone także linie zlikwidowane, koleje linowe, kilometraż, kolejowe przeprawy promowe, tunele i inne ciekawostki. Poza mapami głównymi kilkadziesiąt największych węzłów kolejowych w większej skali 1:50 000. Legenda w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim i włoskim.

------------------------------------

Eisenbahnatlas Schweiz
Atlas kolejowy Szwajcarii - wydanie 2
Schweers + Wall, Köln, marzec 2012

Image Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Prezentujemy państwu najnowszą edycję Atlasu kolejowego Szwajcarii. Na 106 stronach znajdą państwo mapy sieci kolejowej wraz z bocznicami, kolejami wąskotorowymi i prywatnymi w skali 1:150 000. Są zaznaczone także linie zlikwidowane, koleje linowe i zębate, stacje przeładunkowe tirów, kilometraż, tunele i inne ciekawostki. Poza mapami głównymi kilkadziesiąt największych węzłów kolejowych w większej skali 1:50 000. W tej edycji także wiele ogólnoniemieckich map tematycznych. Legenda w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim i włoskim.

------------------------------------

Eisenbahnatlas Italien und Slowenien / Atlante ferroviario d'Italia e Slovenia
Atlas kolejowy Włoch i Słowenii - wydanie 1
Schweers + Wall, Köln, styczeń 2010

Image Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Prezentujemy państwu pierwsze wydanie Atlasu kolejowego Włoch i Słowenii. Na 130 stronach znajdą państwo mapy sieci kolejowej wraz z bocznicami, kolejami wąskotorowymi i prywatnymi w skali 1:300 000. Są zaznaczone także linie zlikwidowane, koleje linowe, kilometraż, kolejowe przeprawy promowe, tunele i inne ciekawostki. Poza mapami głównymi kilkadziesiąt największych węzłów kolejowych w większej skali 1:50 000-1:100 000. Legenda w jęz. niemieckim, angielskim, włoskim i francuskim.

------------------------------------

Mapa kolejowa Słowacji 2013
Wojciech Kolondra, kwiecień 2013

Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Pierwsza dokładna mapa sieci kolejowej Słowacji. Zawierająca poza obecnymi liniami także te które zostały zlikwidowane oraz linie wąskotorowe. Niektóre węzły (Bratysława, Zvolen, Kosice i in.) ? powiększono.
Na mapie zaznaczono kilometraże i orientacyjne obiekty geograficzne (rzeki, jeziora). Legenda w językach: polskim, słowackim, angielskim, niemieckim, węgierskim. Konieczna do wzięcia ze sobą na każdą eskapadę do tego pięknego kraju. Skala mapy 1 : 1000000.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Kartografia kolejowa

Postprzez Bilet Świętokrzyski » 02 Cze 2013, 18:46

Najpierw słowa uznania dla Karola. Mapa jako całość to kawał dobrej roboty. Tak jak pisałem i mówiłem - co znajdę, to podpowiem.

Korzystam z internetowych map na stronie: bueker.net (Maps of railway-networks)

Linie na mapach są: magistralne i jednotorowe, zelektryfikowane lub nie [są rodzaje napięcia], wg szerokości toru, przeznaczenia [towarowe, turystyczne]. Są linie projektowane i budowane, nawet w przebudowie z 1- na 2-torowe.

>>> wszystkie państwa Europy mające kolej, oprócz Rosji oraz sporo w Afryce i Azji, np. Chiny, Turcja "jest" w Europie;
>>> mapy są po angielsku, państwa europejskie mają opcje wyboru z opisem w języku lokalnym;
>>> dokładniejsze mapy wielu dużych miast i aglomeracji;
>>> są odnośniki do innych stron z mapami.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

Teraz więcej w temacie map kolejowych Rosji:

Parovoz.com - ????? ???????? ????? ??? ? ??????????

Mapa jako schemat - obejmuje wszystkie państwa powstałe ze Związku Radzieckiego. Dodatkowo węzły: Moskwa i Tuła na powiększonych mapach.
Po kliknięciu na mapę albo pod numerami [...] jest obraz fragmentu. Strzałkami po bokach można kierować się na sąsiednie obszary.\


rzd.ru - ????? ????????????? ????? ??? ??????????? ???????? ???????

Lista odnośników do wszystkich 16 dyrekcji okręgowych. Podział terytorialny kolei w Rosji jest jeszcze z czasów ZSRR, zostały nawet radzieckie nazwy: kolej Październikowa i od kilku miast - Gorkowska, Kujbyszewska, Swierdłowska.

Mapy według kolejności na stronie RŻD - filie regionalne [zarząd w mieście]:

Wschodniosyberyjska [Irkuck]
Gorkowska [Niżny Nowogród]
Dalekowschodnia [Chabarowsk]
Zabajkalska [Czita]
Zachodniosyberyjska [Nowosybirsk]
Kaliningradzka [Kaliningrad]
Krasnojarska [Krasnojarsk]
Kujbyszewska [Samara]
Moskiewska [Moskwa]
Październikowa [Petersburg]
Nadwołżańska [Saratów]
Swierdłowska [Jekaterynburg]
Północna [Jarosław]
Północno-Kaukaska [Rostów nad Donem]
Południowo-Wschodnia [Woroneż]
Południowo-Uralska [Czelabińsk]


Strona RŻD zmienia się, żyje - mapy mogą zmienić wygląd i adres. Gdyby ktoś potrzebował mapy i nie udało się jej otworzyć- mogę pomóc.
Awatar użytkownika
Bilet Świętokrzyski
 
Posty: 296
Rejestracja: 10 Gru 2011, 20:42

Re: Kartografia kolejowa

Postprzez Karol » 02 Sie 2013, 13:46

Eisenbahnatlas EU
Atlas kolejowy Europy
Schwerrs + Wall, Köln, 2013

Image Wydanie 1 (maj 2013)
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Na 130 stronach znajdą państwo mapy sieci kolejowej całej Europy w skali 1:2 000 000. Zaznaczone są wszystkie obecnie funkcjonujące linie kolejowe z kolorystycznym podziałem na różne systemy napięcia linii zelektryfikowanych. Na mapach zaznaczono także kolejowe przeprawy promowe, koleje linowe, znaczące zakłady związane z koleją i inne ciekawostki. Poza mapami głównymi także kilkanaście map tematycznych w których porównane są narodowe systemy kolei względem siebie. Osobno przedstawiono stołeczne węzły kolejowe w różnych krajach. Bardzo przydatny atlas dzięki któremu nie ruszając się z domu można poznać różnorodność sieci kolejowych w różnych krajach Europy. Atlas zawiera mapy linii kolejowych wszystkich krajów Europy, od Portugalii po kraje Nadbałtyckie, Grecję i Rumunię. Legenda w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim i włoskim

Image

Image Wydanie 2 (grudzień 2013), uwzględniające Chorwację w Unii Europejskiej
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

Re: Kartografia kolejowa

Postprzez Karol » 21 Gru 2013, 15:09

China Railway Atlas
Atlas kolejowy Chin - wydanie 3
TRACKmaps / Quail Map, Exeter, 2008

Image Image

Atlas zawiera 44 arkusze z barwnymi mapami obejmującymi sieci kolejowe Chin, Mongolii i Tajwanu. Zaznaczone stacje opisane zostały wg łacińskiej transkrypcji wraz z informacją o kilometrażu. Największe węzły powiększono na szczegółowych schematach. Bardzo dokładnie rozrysowana została sieć kolei aglomeracyjnej w obrębie Hong Kongu. Na dodatkowych stronach opisano w skrócie historię kolei w Chinach oraz zamieszczono tabelę z datami otwarć i zamknięć najważniejszych linii. W atlasie znalazła się m.in. najwyżej położona trasa kolejowa świata - z Golmudu do Lhasy w Tybecie, otwarta w 2006 r.

------------------------------------

The Great Indian Railway Atlas
Atlas Kolei Indyjskich - wydanie 2
Samit Roychoudhury / Calcutta Art Studio, Kolkata, India, 2010

Image Image

W atlasie zaprezentowana została jedna z najdłuższych na świecie sieci kolejowych. Autorem wydawnictwa jest Samit Roychoudhury - hinduski grafik komputerowy, kartograf i miłośnik kolei. Na 72 arkuszach znalazły się mapy w skali 1:1 500 000, zawierające wszystkie linie kolejowe, w tym również nieczynne, znajdujące się na terytorium Indii. Zaznaczono każdą ze stacji i większość przystanków, wraz z aktualną nazwą w alfabecie łacińskim, oraz większe bocznice i mijanki. Duże węzły m.in. Bombaj, Delhi czy Kalkuta wyodrębniono na dodatkowych powiększeniach. Drugie wydanie atlasu zostało całkowicie uaktualnione oraz odnowiona została szata graficzna.

------------------------------------

Eisenbahn-Taschenatlas. Deutschland, Österreich, Schweiz
Kieszonkowy atlas kolejowy. Niemcy, Austria, Szwajcaria - wydanie 4
GeraMond, München, 2011

Image

Niewielkich rozmiarów atlas z mapami w skali 1:750 000. Zawiera wszystkie linie kolejowe, stacje i przystanki na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Na mapach rozróżnione zostały odcinki zelektryfikowane i niezelektryfikowane, główne i boczne, wąskotorowe oraz budowane. Linie opatrzone zostały numerami tabel rozkładu jazdy. Ze względu na użytą skalę map w atlasie, obszary o dużej gęstości sieci są mało czytelne. Niestety tylko kilka rejonów (m.in. Zagłębie Ruhry) zostało powiększone na osobnych mapach. Brakuje ponadto skorowidzu arkuszy, co nieco utrudnia korzystanie z atlasu. Zamieszczono natomiast indeks nazw stacji.

------------------------------------

TRACKatlas of Mainland Britain
Atlas linii kolejowych Wielkiej Brytanii - wydanie 2
TRACKmaps / Platform 5, Sheffield, 2012

Image

Atlas sieci kolejowej Wielkiej Brytanii jest rozwinięciem projektów mapowych realizowanych przez firmę kartograficzną TRACKmaps dla brytyjskich przedsiębiorstw kolejowych. Autorem atlasu jest Mike Bridge. Sieć została odwzorowana na 139 szczegółowych mapach - diagramach, zawierających wszystkie eksploatowane linie pasażerskie i towarowe, wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Zastosowana w głównej części atlasu skala (ok. 1:210 000, 104 arkusze) pozwoliła na umieszczenie obiektów takich jak: posterunki odgałęźne, mijanki i bocznice. Ze względu na zachowanie czytelności map, linie i infrastruktura otaczająca zostały zaznaczone w sposób schematyczny (często przeskalowane), uwzględniając jednocześnie położenie wokół osadzonych zgodnie ze współrzędnymi geograficznymi odcinków osiowych. Atlas zawiera wszystkie stacje i przystanki, większość istniejących nastawni, tunele i większe wiadukty wraz z nazwami. Umieszczono prawie wszystkie przejazdy drogowe w poziomie szyn, w tym informacje o ich typach. Każdy zaznaczony obiekt posiada milaż (milage) - położenie na linii względem określonej stacji początkowej, wyrażone w milach (miles) i łańcuchach (chains). Największe węzły (w tym: Londyn, Manchester, Liverpool, Glasgow, Edynburg), pokazane zostały na 35 arkuszach w większej skali.

Prezentowane drugie wydanie atlasu kolejowego uzupełnione zostało o 44 linie muzealne, wzbogacono prezentację sieci na obszarze Londynu, jak również uaktualniono mapy w oparciu o najnowsze dostępne źródła.

Informacje techniczne: twarda oprawa, format A4, 174 strony (w tym 139 w kolorze)

Przykładowe arkusze atlasu:
Image Image

------------------------------------

NOWOŚCI WYDAWNICZE 2013/2014:

Mapa Kolejowa Litwy, Łotwy i Estonii 2013
Wojciech Kolondra, listopad 2013

Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Pierwsza dokładna mapa sieci kolejowej krajów nadbałtyckich. Zawierająca poza obecnymi liniami także te które zostały zlikwidowane oraz linie wąskotorowe. Niektóre węzły (Wilno, Kowno, Ryga, Tallin i in.) ? powiększono. Na mapie zaznaczono kilometraże i orientacyjne obiekty geograficzne (rzeki, jeziora). Legenda w językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, łotewskim, litewskim i estońskim. Konieczna do wzięcia ze sobą na każdą eskapadę do tego pięknego regionu. Skala mapy 1 : 1000000.

------------------------------------

Atlas sieci tramwajowych Polski 2014
Eurosprinter, Rybnik, grudzień 2013

Image
Eurosprinter.com.pl napisał(a):Atlas sieci tramwajowych Polski 2014 to pierwsze tak obszerne profesjonalne opracowanie kartograficzne dotyczące systemów tramwajowych na terenie Polski. Obejmuje zarówno miasta, w których obecnie eksploatowane są sieci tramwajowe, jak również sieci zlikwidowane lub pozostające poza dzisiejszymi granicami Polski. Kilkadziesiąt szczegółowych map ilustruje rozwój sieci tramwajowych w poszczególnych miastach od czasów tramwajów konnych do dnia dzisiejszego. Atlas sieci tramwajowych Polski 2014 może pełnić również rolę przewodnika po współczesnych systemach tramwajowych. Pozwalają na to mapy obecnie funkcjonujących sieci tramwajowych, zawierające również dodatkową treść turystyczną. Mimo iż tytuł atlasu wspomina tylko o tramwajach czytelnik znajdzie w nim równie bogate kompendium wiedzy o sieciach trolejbusowych. Opracowanie wzbogacone jest bogatym zbiorem zdjęć oraz informacjami statystycznymi o każdym z opisywanych miast. Wszystkie te elementy pozwolą czytelnikowi w przejrzysty sposób zapoznać się z licznymi aspektami rozwoju i funkcjonowania sieci tramwajowych, bez konieczności przeszukiwania i analizowania wielu innych opracowań.

------------------------------------

Eisenbahnatlas Frankreich / Atlas ferroviaire de la France - Band I NORD
Atlas kolejowy Francji - Tom 1 (część północna) - wydanie 1
Schweers + Wall, Köln, zima 2013/2014

Image Image
eisenbahnatlas.com napisał(a):112 Seiten, durchgehend vierfarbig, im Maßstab 1:300.000, Detailkarten 1:75:000, Ortsregister, Großformat 23,5 x 27,5 cm, gebunden

------------------------------------
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53

INTERAKTYWNA MAPA POLSKIEJ SIECI KOLEJOWEJ (v.0.9.2)

Postprzez Karol » 09 Cze 2014, 15:54

Image

Zapraszam do zapoznania się z kolejną wersją (0.9.2)
Interaktywnej Mapy Polskiej Sieci Kolejowej

Image

Bieżącą wersję wzbogacono o obiekty punktowe (stacje, przystanki osobowe, posterunki ruchu). Zasób elementów punktowych jest wciąż niepełny. Jego uzupełnianie będzie następowało wraz z dalszymi pracami nad mapą. Każdy z tego typu obiektów zostanie też w kolejnej wersji wyposażony w informację o lokalizacji na linii wg kilometrażu.

W tej wersji zmieniona została struktura bazy danych w zakresie sieci kolejowej. Zrezygnowano z podziału na krótkie odcinki wg schematu organizacyjnego PLK, na rzecz podstawowego podziału sieci wg D-29/Id-12. Obecnie dany numer linii stanowi jeden pełny odcinek, zawierający informacje o punktach krańcowych i całkowitej długości. Możliwe jest więc obejrzenie całego przebiegu linii po jej jednokrotnym zaznaczeniu.
W związku z wzbogaceniem treści o kolejowe punkty eksploatacyjne, podłożony został zwykły obraz satelitarny Google. Poprzednio była to mapa hybrydowa, ale jej pozostawienie wpłynęłoby na pogorszenie czytelności nowych elementów mapy.

Image

Docelowo projekt będzie zmierzał do stworzenia bazy danych przestrzennych, obejmującej również wszystkie linie nieczynne i zlikwidowane (z uwzględnieniem dat otwarć i zamknięć) oraz koleje wąskotorowe i sieć kolei piaskowych w rejonie GOP. Już w obecnej wersji mapy zostały pokazane niektóre odcinki nieczynne i/lub nieprzejezdne. Nie są jednak w żaden sposób wyodrębnione kolorystycznie, co będzie wprowadzane dopiero w kolejnych odsłonach projektu.
Image
Awatar użytkownika
Karol
 
Posty: 202
Rejestracja: 21 Sie 2011, 18:53


Wróć do Papiery

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron